fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taiwan uzemnil všetkých 142 lietadiel F-16 potom, čo sa jedno stratilo počas cvičného letu

Na snímke americká stíhačka F-16. FOTO TASR/AP

Taiwanská armáda uzemnila všetky stíhacie lietadlá F-16 po tom, čo jedno lietadlo zmizlo z radarov počas rutinnej výcvikovej misie. Incident prispieva k sérii vojenských nehôd, ktoré sa tento rok udiali na ostrove, informuje portál RT.

Všetkých 142 taiwanských lietadiel F-16 zostane na svojich základniach za účelom kontroly vybavenia, informovalo ministerstvo obrany.

„Požiadala som ministerstvo obrany, aby nepoľavilo v obrannej a bojovej pripravenosti na zaistenie národnej bezpečnosti,“ prezradila novinárom taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Stíhacie lietadlo F-16 zmizlo z obrazoviek radaru niekoľko minút po tom, čo v utorok večer vzlietlo z leteckej základne Hualien na východnom pobreží ostrova. Lietadlo letelo na výcvikovej misii s ďalšími dvoma bojovými lietadlami.

Stoltenberg tvrdí, že odstúpenie USA z Afganistanu z neho urobí ohnisko teroristov

Armáda začala pátraciu a záchrannú akciu, pretože osud lietadla a jeho pilota zostáva neznámy.

Podľa miestnych médií ide o siedmy podobný incident a toto lietadlo by bolo štvrtým vojenským lietadlom v krajine, ktoré sa v tomto roku stratilo.

29. októbra sa počas cvičného letu zrútilo do mora stíhacie lietadlo F-5E. Pilotovi sa podarilo katapultovať, avšak na následky zranení neskôr zomrel v nemocnici.

2. januára sa zrútil vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk, pri ktorom zahynulo osem cestujúcich vrátane taiwanského náčelníka generálneho štábu Shen Yi-minga. V júli havaroval na leteckej základni Hsinchu letecký pozorovací a prieskumný vrtuľník Bell OH-58D Kiowa, pričom zahynuli obaja piloti.

Hypersonický protitankový projektil (5 Mach). To tu ešte nebolo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info