HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Lyžiarske strediská navrhujú testovanie klientov. Rozhodnúť má vláda

Lyžiarske stredisko Donovaly / TASR

Zima už nezadržateľne klope na dvere a s ňou aj lyžiarska sezóna. Lyžiarske strediská hlásia, že sú pripravené. Aby sa sezóna mohla začať, ponúkli sa, že budú lyžiarov testovať. Vláda však stále nerozhodla, či im to povolí. Informuje portál tvnoviny.sk

Po technickej stránke sú lyžiarske strediská pripravené. Tento rok to ale, vzhľadom na pandemickú situáciu, nemusí stačiť. Preto sú rozhodnuté poskytnúť svojim klientom aj niečo navyše – budú ich testovať na nový koronavírus. Vyzývajú preto vládu na diskusiu o presných pravidlách a podmienkach. Tá ale pre nich zatiaľ nemá dobré správy, informuje portál tvnoviny.sk.

Je najvyšší čas začať konať

Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk sa chytili nápadu s plošným testovaním svojich návštevníkov. Aby mohli otvoriť tohtoročnú sezónu sú ochotné podieľať sa na zriadení testovacích miest. „Chceme, aby sa turista cítil v regióne bezpečne, a ak bude nevyhnutné aby mal negatívny test, tak sa budeme snažiť to nielen dať ľuďom dopredu vedieť, ale aj na mieste zabezpečiť jeho otestovanie,“ vysvetľuje Dušan Slavkovský, riaditeľ strediska vo Vysokých Tatrách

„Testovacie body by tak mali vzniknúť v regióne Liptov či vo Vysokých Tatrách,“ doplnil Igor Mráz, riaditeľ lyžiarskeho strediska v Jasnej. Systém na bezpečnú dovolenku chcú prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk vytvoriť spolu so samosprávami či organizáciami cestovaného ruchu. Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk teraz vyzývajú vládu a Igora Matoviča na diskusiu. Podľa nich je najvyšší čas konať, aby sa stihlo všetko včas pripraviť na bezpečné otvorenie sezóny, ktorá sa môže začať už o tri týždne. „Lyžovačka, to nie je len prevádzka samotných horských stredísk, ale aj tisícky pracovných miest v ďalších službách, ako sú hotely, reštaurácie či požičovne,“ dodáva Marián Galajda, hovorca Tatry Mountain Resorts.

Komunitné testovanie? „Tak TOTO teda NIE, pán premiér!“ odkazujú dotknuté subjekty

Rokovania vraj začnú v krátkom čase

Lyžiarske strediská patria pod rezort dopravy, kde spolu s hygienikmi a prevádzkovateľmi vypracovali manuál ako sa správať počas pandémie v cestovnom ruchu. Aj tu ale ide o semafor rizikových stupňov v jednotlivých regiónoch a mal by prinášať predvídateľné pravidlá. „Dokument bude v krátkom čase predmetom rokovania s konzíliom odborníkov a na základe pripomienok sa upraví do finálnej podoby na schválenie pandemickou komisiou,“ vysvetlil Ivan Rudolf, hovorca ministerstva dopravy. Kedy to ale bude zatiaľ nie je jasné. „My potrebujeme aby bolo jasne povedané, že ak tieto opatrenia splníme,  tak prevádza tam môže byť,“ skonštatoval na záver Slavkovský.

Testovanie sprevádza chaos a neinformovanosť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info