HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prečo Covid šetrí deti? Vedci to už vedia

škôlka
Súd v Štrasburgu rozhodol, že škôlky môžu odmietnuť nezaočkované dieťa. Ilustračný obrázok/pixabay
Prečo vírus zasahuje starších ľudí, zatiaľ čo sa zdá, že deti necháva takmer nedotknuté? Vedci odhalili jednu zo záhad COVID-19,  informuje portál RT.
Prelom by mohol pripraviť pôdu pre nové spôsoby liečby pandémie. Vedci z Vanderbilt University Medical Center prišli na to, že deti majú nižšiu hladinu receptorového proteínu, ktorý potrebuje SARS-CoV-2 ( vírus, ktorý spôsobuje Covid-19 ) aby mohol napadnúť pľúca.

„Naša štúdia poskytuje biologické opodstatnenie, prečo sa zdá, že najmä u kojencov a veľmi malých detí je menšia pravdepodobnosť infikovania alebo príznakov závažných chorôb,“ vysvetlila Jennifer Sucreová, odborná asistentka pediatrie, ktorá výskum viedla.

Z New Yorku utekajú ľudia kvôli Covidu a zvýšenej zločinnosti

Pri vdýchnutí častice vírusu do pľúc sa proteín „zachytí“ na receptor ACE2, ktorý leží na povrchu určitých pľúcnych buniek. Bunkový enzým produkovaný u cicavcov nazývaný TMPRSS2 potom štiepi špičkový proteín, čo umožňuje vírusu „preniknúť“ do bunky spojením s bunkovou membránou. Po dokončení infiltrácie si vírus „privlastní“ genetické vybavenie bunky a použije ju na svoju replikáciu.

Vedcov inšpirovalo skúmanie, či môže enzým TMPRSS2 vysvetliť, prečo sa u starších ľudí vyskytli oveľa závažnejšie príznaky ako u detí. „Náš výskum sa vždy zameriaval na pochopenie vývoja pľúc a na to, ako sa pľúca dojčiat líšia od pľúc dospelých v ich zraniteľnosti,“ uviedla Sucreová. „V tejto štúdii sme vlastne zvolili opačný prístup a videli sme, ako sú vyvíjajúce sa pľúca svojimi rozdielmi chránené pred infekciou SARS-CoV-2.“

Lockdown zabíja. Hrôzostrašné zvýšenie úmrtí na domáce násilie

V štúdii uskutočnenej na myšiach odborníci použili techniku, ktorá dokáže detekovať expresiu génov v jednotlivých bunkách pľúcnych tkanív. To im umožnilo sledovať expresiu génov, o ktorých je známe, že sa podieľajú na reakcii tela na Covid-19 v priebehu času.

Zistili, že gén pre ACE2 receptor bol exprimovaný v nízkych hladinách v myších pľúcach. Medzitým mal TMPRSS2 pozoruhodnú trajektóriu zvýšeného prejavu počas vývoja.

Vedci: Covid-19 bol v Európe dávno pred oficiálnym začiatkom pandémie

Tím potom vykonal analýzu ľudského pľúcneho tkaniva odobratého od darcov rôzneho veku a našiel podobné výsledky, aké videli u myší. Enzým, ktorý umožňuje vírusu preniknúť do bunky, sa s vekom významne zvyšuje.

Vedci sa domnievajú, že tento enzým by sa mohol využiť pri liečbe ľudí infikovaných vírusom a ako prostriedok na zabránenie vystaveniu vysoko rizikových ľudí.

Veľký prehľad opatrení, na čo sa musíte pripraviť a čo by ste mali vedieť

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info