HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Moldavsku zvíťazila protiruská kandidátka na prezidenta

Maia Sanduová, Moldavsko
Maia Sanduová, nová moldavská prezidentka / zdroj: pixabay

Maia Sanduová, bývalá ekonómka Svetovej banky, ktorá uprednostňuje užšie vzťahy s Európskou úniou, zvíťazila v moldavskom prezidentskom hlasovaní a podľa predbežných výsledkov zverejnených v pondelok rozhodujúcim spôsobom neochvejne porazila proruského kandidáta, informuje portál Breitbart.

Podľa predbežných údajov Ústrednej volebnej komisie (CEC) Sanduová získala viac ako 57% hlasov, zatiaľ čo doterajší funkcionár Igor Dodon zaostal o viac ako 15 bodov. „Predbežné výsledky naznačujú, že moja súperka Maia Sanduová je víťazkou a chcem jej predbežne zablahoželať,“ uviedol Dodon po zverejnení výsledkov. „Vyzývam na pokoj a mier, absolútne bez protestov, nesmieme dopustiť žiadnu destabilizáciu krajiny.“

V Bielorusku polícia dobila demonštranta na smrť

Nedeľňajšie voľby sa považovali za referendum o dvoch rozdielnych predstavách o budúcnosti malého východoeurópskeho národa, ktoré je uzavreté medzi Ukrajinou a Rumunskom. Súčasná proruská vláda kontroluje iba 51 zo 101 kresiel v parlamente a nový prezident môže rozpustiť parlament, ak rezignuje predseda vlády a existujú dva neúspešné pokusy o nájdenie nástupcu.

Sanduová a Dodon, ktorého ruský prezident Vladimir Putin označil za svojho preferovaného kandidáta, sú súpermi. V prezidentských pretekoch v roku 2016 Dodon tesne porazil Sanduovú.

Vedci: Covid-19 bol v Európe dávno pred oficiálnym začiatkom pandémie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info