Testovanie v Rakúsku bude iba dobrovoľné, ako ponuka vlády občanom
16 | 11 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Rakúska ministerka zahraničia pri rozhovore s Korčokom uviedla, že testovanie v Rakúsku bude cielené a dobrovoľné, občania ho majú vnímať ako ponuku zo strany vlády


Pandémia nového koronavírusu, viacročný finančný rámec Európskej únie, fond obnovy a terorizmus boli hlavnými bodmi pondelkového virtuálneho rokovania ministrov zahraničných vecí Slavkovského formátu (SR, ČR a Rakúsko). Informoval o tom na tlačovej konferencii slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok


Svojich partnerov – rakúsku ministerku Karoline Edtstadlerovú a českého ministra Tomáša Petříčka – informoval o najnovších opatreniach SR proti šíreniu koronavírusu a pri otázke terorizmu vyzval na vytvorenie bezpečnostnej únie v EÚ.
Otázka plošného testovania

Rakúska ministerka ocenila, že Slovensko sa s jej krajinou delí so skúsenosťami z plošného testovania na COVID-19. Pripomenula, že aj silný rakúsky zdravotnícky systém by sa pod náporom tohto ochorenia mohol zrútiť. Jedným z riešení môže byť masové testovanie podľa nedávno predstaveného plánu kancelára Sebastiana Kurza.

„Idú Vianoce, ľuďom chceme ponúknuť život, ktorý by sa aspoň blížil k normálu,“ uviedla s tým, že testovanie v Rakúsku bude cielené a dobrovoľné, pričom občania ho majú vnímať ako ponuku zo strany vlády.

Matovič sa teší: Podľa nášho vzoru idú hromadne testovať aj Rakúšania!
Tak predsa! Premiér Matovič sa oháňal, že naše celoplošné testovanie zaujalo aj zahraničie, lenže žiadne sa k tomu nemalo. Až doposiaľ, pretože podľa nášho vzoru sa na to chystajú aj v susednom Rakúsku. Čítať ďalej
16 | 11 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Český minister Petříček novinárom pripomenul, že ČR tiež diskutovala o plošnom testovaní, avšak po porade s expertmi sa rozhodla pre cielenejšie testovanie, a to najmä zraniteľných skupín, napríklad v zariadeniach sociálnych služieb.

V súvislosti s viacročným finančným rámcom EÚ a fondom obnovy Korčok uviedol, že SR je spokojná s kompromisom, ktorý sa podarilo dosiahnuť nemeckému predsedníctvu.
Diskutovali aj o terorizme

Ministri zahraničných vecí Slavkovského formátu diskutovali aj o terorizme, najmä o nedávnych útokoch vo Viedni a Francúzsku. Tie podľa Korčoka zvýraznili dôležitosť spolupráce bezpečnostných a spravodajských zložiek na európskej úrovni. Potom, čo sa v EÚ podarilo vytvoriť jednotný trh, monetárnu úniu a našla sa napríklad zhoda aj na potrebe vytvorenia digitálnej únie, je potrebné urýchlene vytvoriť tiež bezpečnostnú úniu, prízvukoval Korčok.

„Musíme zmobilizovať všetky členské štáty a vytvoriť komplexnú koncepciu, ktorej budú občania môcť dôverovať… Bez bezpečnosti nemáte nič,“ dodal Korčok.

Ľudia na Slovensku už protestujú proti tejto vláde
V nedeľu 15. novembra sa uskutočnil sviečkový pochod proti vláde Igora Matoviča. Asi 2000 tisíc ľudí prišlo pokojným spôsobom vyjadriť svoju nespokojnosť a frustráciu zo situácie, ktorá na Slovensku nastala. Čítať ďalej
16 | 11 | 2020 | Imrich Kovačič