HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Čína sa chystá uzavrieť najväčšiu dohodu o voľnom obchode na svete

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Pätnásť ázijsko-tichomorských krajín vrátane Číny a Japonska plánuje tento víkend podpísať najväčšiu dohodu o voľnom obchode na svete. Dohoda o voľnom obchode zníži clá, posilní dodávateľské reťazce so spoločnými pravidlami pôvodu a kodifikuje nové pravidlá elektronického obchodu, informuje portál RT.

Očakáva sa, že Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) bude vyhlásené na samite Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý Vietnam prakticky hostí. Pôjde o desať členských štátov bloku ASEAN – Brunej, Kambodžu, Indonéziu, Laos, Malajziu, Mjanmarsko, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam – ako aj ich obchodných partnerov Austráliu, Čínu, Japonsko, Nový Zéland a Južnú Kóreu.

Nový ekonomický blok tak bude predstavovať asi tretinu svetového hrubého domáceho produktu a populácie.

Pôjde o vôbec prvú dohodu o voľnom obchode, ktorá bude zahŕňať Čínu, Japonsko a Južnú Kóreu – prvú, druhú a štvrtú najväčšiu ázijskú ekonomiku. Jeden z pôvodných partnerov, India, vlani v novembri vyhlásil, že sa nezúčastní na rokovaniach z dôvodu obáv, že otvorenie jej trhu spôsobí rast obchodného deficitu s Čínou.

Zuckerberg prezradil zamestnancom, že je „jasné“, že Biden vyhral sporné americké voľby

Malajzijský minister obchodu Azmin Ali, ktorý novinárom prezradil, že dohoda bude podpísaná v nedeľu, to označil za zavŕšenie „osemročného vyjednávania s krvou, potom a slzami“.

RCEP, ktorá bola prvýkrát navrhnutá v roku 2011, do 20 rokov zruší až 90 percent dovozných ciel medzi jej signatármi a dohoda vstúpi do platnosti začiatkom budúceho roka. Stanoví tiež spoločné pravidlá pre elektronický obchod, obchod a duševné vlastníctvo.

„Čína uskutočnila diplomatický puč uskutočnením RCEP. Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo je široké a pokrýva mnoho ekonomík a tovarov, čo je v týchto časoch vzácnosťou“ prehlásil agentúre Bloomberg hlavný ekonóm Ázie a Tichomoria v S&P Global Ratings Shaun Roache.

Gatesova nadácia investovala ďalších 70 miliónov dolárov na distribúciu vakcín proti Covid-19 do krajín 3. sveta

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info