HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo Francúzsku sa našla storočná správa poslaná holubom

Poštové holuby/ zdroj: TASR, AP

Pár z východného Francúzska, ktorý sa vybral na prechádzku, objavil malú kapsulu obsahujúcu správu, ktorú poslal pruský vojak pred viac ako storočím pomocou poštového holuba, informuje Guardian.

„Správa od vojaka pechoty z Ingersheimu, napísaná v nemčine ťažko čitateľnou rukou, obsahovala podrobné vojenské manévre zjavne počas prvej svetovej vojny a bola adresovaná nadriadenému dôstojníkovi,“ uviedol Dominique Jardy, kurátor múzea Linge v Orbey na východe Francúzska. Dátum je označený ako 16. júl, ale rok nie je úplne jasný. Zdá sa, že sa píše rok 1916 alebo 1910. Prvá svetová vojna sa odohrala v rokoch 1914 až 1918.

Správa znie: „Čata Potthof prijme paľbu, keď sa dostane k západnej hranici prehliadkového poľa, čata Potthof zapáli oheň a po chvíli ustúpi. Vo Fechtwalde bola vypálená polovica čaty. Čata Potthof ustupuje s ťažkými stratami.“ V tom čase bol Ingersheim – teraz vo francúzskom okrese Grand Est – súčasťou Nemecka.

COVID-19: Nakazili ste sa ním v práci? Máte nárok na úrazový príplatok, TOTO ale musíte mať

„Pár našiel malú kapsulu s dobre zachovaným obsahom v septembri tohto roku na poli v Ingersheime,“ uviedol Jardy, ktorý hovorí o „super vzácnom“ objave. „Priniesli ho do najbližšieho múzea, toho v Orbey, venovaného jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny.“ Jardy na dešifrovanie správy požiadal o pomoc nemeckého priateľa. Malý kúsok papiera a kapsula sa stanú súčasťou stálej expozície múzea.

Prečo nám čísla nakazených neklesajú? Tu je päť dôvodov ako ich vidia odborníci

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info