HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko pripravuje dohodu o otvorení námornej základne pre lode s jadrovým pohonom v Sudáne

Jadrový bojový raketový krížnik Admiral Ušakov (vľavo) / Wikipedia

Rusko má v pláne vybudovať námornú logistickú základňu v severovýchodnom africkom Sudáne, čo umožní Moskve udržať svoje jadrové vojnové lode na pobreží Červeného mora. V stredu predseda vlády Michail Mišustin návrh dohody schválil, informuje portál RT.

Dohoda stanovuje, že na základni môžu súčasne zostať najviac štyri vojnové lode a 300 príslušníkov vojenskej služby, vrátane „námorných lodí s jadrovými pohonnými systémami“.

Po schválení dvojstranná dohoda umožní Rusku využiť sudánsky prístav na opravy a doplnenie zásob. Na oplátku Chartúm dostane zadarmo zbrane a vojenské vybavenie na ochranu základne.

Ruské lode nebudú na základni kontrolované.

Trump prešiel do útoku, pasca na Bidena sklapla

Súdiac podľa informácii v dokumente, základňa bude postavená v meste Port Sudan. Prístav je hlavným sudánskym medzinárodným obchodným uzlom a najväčším mestom na pobreží Červeného mora.

Táto najnovšia dohoda medzi oboma národmi nie je poslednou dobou prvá. V roku 2017 sa vtedajší sudánsky prezident Omar al-Bašír dohodol s Moskvou na urýchlení modernizácie sudánskych síl. O dva roky neskôr, po vojenskom puči zvrhnutom Al-Bašíra, vstúpila do platnosti 7-ročná zmluva o vojenskej spolupráci.

Čaká nás chudoba? Ekonomika sa možno nikdy nevráti na predpandemickú úroveň, varuje Svetová banka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info