HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Očistec: Prokurátor Špirko ukazuje prstom na Kaliňáka s Počiatkom

Ján Počiatek a Robert Kaliňák / Fotokoláž (via TASR)

Vedenie polície je obvinené z organizovanej trestnej činnosti. Ako zločinecká skupina na najvyšších postoch v polícii robila podľa obvinení špinavú nadprácu aj v záujme ministra Kaliňáka. Ako to všetko prebiehalo píše portál Postoj.

Dramatické odhalenia po vražde novinára Jána Kuciaka ukázali desivý obraz spoločnosti, ktorý sa celé roky držal pod pokličkou a ticho tam rozkladal tento štát. V tom čase mali obavy o svoj život aj viacerí predstavitelia štátnych orgánov. Medzi nimi bol aj prokurátor Vasiľ Špirko. Ten Špirko, ktorý chcel vyšetrovať korupciu v pozadí Kaliňáka a Počiatka v objeme 200 miliónov eur.  Špirka napokon od prípadu odstavili a začala ho trestne stíhať NAKA pod vedením Roberta Krajmera.

Po vražde Jána a Martiny, Špirko verejne vystúpil a povedal to otvorene a nahlas: za svojím stíhaním videl sabotáž (útok na štátny orgán). Za touto sabotážou videl organizovanú skupinu ministra Kaliňáka, policajného prezidenta Gašpara, šéfa NAKA Hraška, šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Krajmera a špeciálneho prokurátora Kováčika.

Údajné stretnutia v Bödörovej vinárni? „Možno aj boli, ja som pri tom ale nebol!“ tvrdí Kaliňák

Keď si menoslov zopakujeme, zistíme, že je takmer rovnaký ako partia, ktorú dnes stíhajú vyšetrovatelia ako organizovanú zločineckú skupinu na čele s oligarchom Norbertom Bödörom.

Špirko tvrdil, že šéfovia polície rozhodli o jeho stíhaní na pokyn Kaliňáka, aby sa zabránilo vyšetrovaniu rozsiahlej korupcie, ktoré viedol ako prokurátor.

O čo išlo

Prokurátor Špirko v roku 2016 vypočúval podvodníka s DPH Vargu. Stíhaný Varga opísal, ako fungovali miliónové podvody s DPH. Skupiny „dépéhačkárov“ sa mali o nakradnuté milióny deliť s mužmi, ktorí vyberali výpalné za to, že podvody kryli. Podľa Vargu boli týmito mužmi minister Kaliňák a minister Počiatek.

Varga tvrdil, že obaja ministri mali zarábať nielen cez úplatky od podvodníkov s DPH, ale aj cez miliónové tendre na ministerstvách. Kaliňákovi ľudia (istý Milan, resp. Peňaženka) mali úplatky preberať v hotovosti a ukladať do súkromnej bezpečnostnej schránky v banke. Za niekoľko rokov tak mali cez výpalné a úplatky zarobiť 200 miliónov eur.

Ďalšími v poradí sú už len dvaja Robertovia – Fico a Kaliňák, myslí si politológ Štefančík

Korupcia mala mať aj legálnu časť. Podvodník Bašternák mal prihrať podiely vo svojich realitných firmách (B. A. Haus a BG Invest) Kaliňákovi, resp. Počiatkovi. Obom chodili na účty stovky tisíc eur. Navonok celkom legálne.

Keď si prokurátor Špirko vyhrnul rukávy a začal vec vyšetrovať, prišiel úder zhora. NAKA ho začala trestne stíhať za údajnú manipuláciu so svedkom Vargom a jeho výpoveďou. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik mu následne prípad vzal a vyšetrovanie pustil dole sifónom. Stíhanie Špirka sa ukázalo ako účelové. Prokuratúra ho musela zastaviť.

Očistec odhalil iba špičku ľadovca

Teraz sa akciou Očistec spustila lavína obvinení a celá „chobotnica“ mafie na Slovensku sa postupne obnažuje. Ukazuje sa postupne kam až siahali jej chápadlá a kto všetko bol aktívny v tejto schéme. Kaliňák však hraje neviniatko a Počiatek sa stratil. Matovič zrejme nedokáže jeho vilu znárodniť, pokým ho nezavrie a neodsúdi za ekonomickú trestnú činnosť. To je však iba malá špička ľadovca, ktorý nateraz vyplával na povrch.

V Radošine u Bödöra som bol, potvrdil Kaliňák a prezradil aj čo nechcel

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info