HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruskí poslanci zvažujú doživotnú imunitu pre bývalých prezidentov

Rusko, Moskva
Moskva, ruský parlament/pixabay

Druhý návrh zákona za týždeň hovorí o tom, či by sa Putin mohol pripravovať na dôchodok, informuje Guardien.

Ruskí zákonodarcovia predložili parlamentu návrh, ktorý poskytne Vladimírovi Putinovi doživotnú imunitu pred trestným stíhaním, ak a keď sa rozhodne opustiť úrad. Návrh zákona poskytuje bývalému prezidentovi imunitu pred trestným stíhaním za trestné činy spáchané počas jeho života. Na zrušenie ochrany by bola potrebná nadpolovičná väčšina zákonodarcov. V súčasnosti sú bývalí prezidenti chránení pred činmi, ktoré sa prijímajú iba počas výkonu ich funkcie.

Je to druhý návrh zákona z tohto týždňa, ktorý poskytuje špeciálne ustanovenia pre bývalých prezidentov a ktorý vedie k diskusii o tom, či by sa 68-ročný Putin mohol pripraviť na dôchodok. V sobotu sponzoroval právne predpisy, ktoré by bývalého prezidenta oprávňovali na doživotné kreslo senátora v Rade ruskej federácie. Táto pozícia tiež prichádza s imunitou proti trestnému stíhaniu.

Putin varuje tých, ktorí „urážajú pocity veriacich“ po teroristických útokoch v európskych mestách

Návrhy zákonov nasledujú po tom, ako Rusko prijalo ústavné zmeny, ktoré „resetujú“ Putinove volebné limity, čo mu umožňuje potenciálne kandidovať ešte dvakrát za prezidenta a zostať vo funkcii do roku 2036. V tom čase bude mať 84 rokov. V krajine vládne, väčšinou ako prezident, od roku 2000.

Politickí analytici sa líšia v interpretácii Putinových plánov. Aj keď si roky utvára cestu k vládnutiu, je možné, že jednoducho nechcel, aby bol považovaný za chromú kačicu, pretože by bol vytlačený hranicami volebných období v roku 2024 (za prezidenta bol zvolený v roku 2000, potom sa vrátil do prezidentského úradu v roku 2012). Od prepuknutia pandémie vo veľkej miere pracoval na diaľku, organizoval stretnutia z bunkra bez okien a zriedka sa objavoval na verejnosti.

Pri Putinovom nástupe k moci hrala prominentnú úlohu prezidentská imunita. Medzi prvými Putinovými činmi vo funkcii prezidenta bolo vydanie dekrétu, ktorým sa bývalý prezident Boris Jeľcin zbavuje imunity pred trestným stíhaním, výsluchmi a prehliadkami jeho majetku.

„Russiagate“ sa rozpadá ale americké médiá nie sú ochotné zastaviť novú studenú vojnu (Katya Kazbeková)

Toto rozhodnutie bolo niektorými interpretované ako motivácia pre Jeľcina, ktorý bol vyšetrovaný Švajčiarskom kvôli kreditným kartám vydaných jeho rodine, aby odstúpil a vybral si Putina ako nástupcu. Jeľcin vo svojich pamätiach poprel, že by došlo k nejakej dohode s Putinom. Zákon o prezidentskej imunite prijal ruský parlament v roku 2001.

Jediným ďalším žijúcim Rusom, na ktorého by sa v súčasnosti vzťahoval Putinov nový návrh, je Dmitrij Medvedev, ktorý pôsobil vo funkcii prezidenta v rokoch 2008 až 2012, a potom ustúpil nabok, aby sa Putin mohol vrátiť.

Návrh zákona bude musieť prejsť tromi čítaniami v dolnej komore, potom v hornej komore, kým bude podpísaný Putinom, aby vstúpil do platnosti.

Cieľom všetkých vojen je zničiť Rusov a príbuzné národy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info