HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vatikán objasnil komentáre pápeža Františka, ktoré sa týkali homosexuálov

Pápež František. FOTO TASR/AP

Vatikán sa v nedávno odvysielanom dokumente pokúsil objasniť komentáre pápeža Františka k zákonom o občianskych zväzoch, pričom tvrdil, že jeho zjavne podporné poznámky k homosexuálov boli vytrhnuté z kontextu, informuje portál RT.

Nový dokument „Francesco“ sa dostal do povšimnutia minulý týždeň, pretože obsahoval poznámku od pontifika, v ktorej sa uvádzalo, že „homosexuálni ľudia majú právo byť v rodine“.

Napriek tomu, že dal jasne najavo, že hovorí za seba, nie za Vatikán, mnohí videli komentár ako znak toho, že Svätá stolica sa odkláňa od svojho historického postoja k homosexualite.

Toto vyhlásenie získalo okamžitú pochvalu mnohých, ktorí ho považovali za prejav ochoty Vatikánu modernizovať sa, zatiaľ čo konzervatívci chceli, aby pápež bližšie vysvetlil jeho poznámky.

Pandémia koronavírusu má vytvoriť digitálneho človeka, tvrdí ruská vedkyňa

Na základe reakcie na poznámky, ktoré sa v dokumente objavili, poslal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin „vysvetľujúce poznámky“ svojim veľvyslancom, ktorí ich zaslali náboženským osobnostiam v ich krajinách.

Dokument tvrdil, že dva citáty boli zlúčené, čo zakrýva kontext a odstraňuje otázky medzi nimi. Svätá stolica tvrdí, že v prvej polovici citátu sa pápež odvolával na právo homosexuálov na prijatie ich rodinami.

Vyhlásenie Vatikánu ďalej tvrdilo, že režisér dokumentu Evgeny Afineevskij odstránil komentáre, v ktorých pápež jasne vyjadril svoj nesúhlas s homosexuálnymi manželstvami a odvolával sa iba na civilné odbory.

Hillary Clintonová tvrdí, že by zvládla pandémiu lepšie, ale Trump a ruské médiá jej „ukradli“ voľby

Konkrétne sa v ňom uvádza, že do dokumentu nebol zahrnutý oddiel, v ktorom František uviedol, že je to v „nesúlade hovoriť o homosexuálnych manželstvách.“

Kardinál Parolin napísal: „Je zrejmé, že pápež František mal na mysli určité štátne ustanovenia, a už vôbec nie doktrínu Cirkvi, ktorú v priebehu rokov opakovane potvrdil.“

Afinejevskij zatiaľ nereagoval na otázky týkajúce sa jeho procesu úprav alebo toho, že Vatikán vyvrátil pápežovo vyhlásenie.

Chrániť iba starých a chorých? Ilúzia, tvrdí epidemiológ a popisuje hrozbu tretej vlny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info