HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mutácia koronavírusu môže byť nákazlivejšia, varuje štúdia

Ilustračný obrázok / pixabay

Vedci z Texaskej univerzity v Austine analyzovali viac ako 5 000 pacientov s Covid-19, aby pochopili, ako mutoval vírus SARS-CoV-2, informuje Mirror.

Koronavírus vytvoril niekoľko genetických mutácií – jedna z nich môže byť nákazlivejšia, upozornila nová štúdia. Vedci z texaskej univerzity identifikovali jednu mutáciu nazvanú D614G, ktorá spôsobuje, že vírus je ešte nákazlivejší.

Dr. Ilya Finkelstein, spoluautor štúdie, uviedol: „Vírus mutuje v dôsledku kombinácie neutrálneho driftu – čo znamená iba náhodné genetické zmeny, ktoré vírusu nepomáhajú ani neubližujú – a tlaku z nášho imunitného systému.“

Samosprávy sa búria, druhé kolo testovania nechcú

Analýza vedcov odhalila, že počas počiatočnej vlny pandémie malo 71% pacientov s Covid-19 mutáciu D614G. V druhej vlne, počas leta, však tento variant podľa tímu vyskočil na 99,9% prevalenciu. Doktor Finkelstein dodal: „Vírus ďalej mutuje, ako prechádza celým svetom. Úsilie dohľadu v reálnom čase, ako je naša štúdia, zabezpečí, že globálne vakcíny a terapeutiká sú vždy o krok vpred.“

Celkovo vedci identifikovali 285 mutácií, aj keď sa zdá, že väčšina z nich nemá významný vplyv na závažnosť ochorenia. Vedci však poznamenávajú, že každá nová infekcia je „kockou“ a ďalšou šancou na vývoj nebezpečnejších mutácií.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info