HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Svetom otriasajú protesty, má to však nejaký zmysel? (Simon Jenkins)

Demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest / TASR/AP

Komentár Simona Jenkinsa (The Guardian)

Ak všetko ostatné zlyhá, demokracia ide na ulicu. Ulica je poslednou možnosťou. 
Od Minska po São Paulo si demonštranti myslia, že robia zmenu. Politická reforma však musí vychádzať zvnútra.

V súčasnosti vidíme každý víkend pochodujúcich obyvateľov Bieloruska, ktorí požadujú rezignáciu svojho prezidenta Alexandra Lukašenka. Vidíme demonštrantov v Thajsku. Nigérijčania sa búria v Lagose, Brazílčania v São Paule. Za posledný rok došlo k verejnému násiliu v Hongkongu, Venezuele, Francúzsku a Turecku.

V USA sa očakáva, že v prípade, ak Trump prehrá budúcotýždňové voľby, môžeme očakávať nepokoje. Protesty proti lockdownom sa začali tento týždeň v Taliansku a očakávajú sa aj inde. Vlády strácajú kontrolu. Zhromažďujú sa davy, rozvíjajú sa transparenty, skanduje sa. Od arabskej jari, ktorá bude mať 10. výročie, sme nič také nevideli.

Nič na týchto demonštráciách nie je zďaleka účinné. V čase „ revolúcie sociálnych médií “ arabskej jari sa rozhlasovalo, že čísla zhromaždené prostredníctvom sociálnych médií a propagované v reálnom čase by spôsobili, že takéto protesty budú zničujúce. Pozorovatelia sa obrátili k učencom, k Eliasovi Canettimu kvôli politike davov a Barbare Ehrenreichovej kvôli vzrušeniu z tanca v uliciach. To bola nová politika kolektívneho konania, katarzné pozdvihnutie sympatií a spravodlivosti verejnosti. Boli odvolané londýnske zákazy bombových a protivojnových zhromaždení. Nikto nezaregistroval, že to boli skôr protestné festivaly ako vážne politické kampane. Všetky zlyhali.

NASA objavila vodu rozprestierajúcu sa na svetlom povrchu Mesiaca

Obdivovali sme osamelých demonštrantov na čínskom námestí Nebeského pokoja a tureckom námestí Taksim hlavne preto, že boli fotogenické. Rovnako nás presvedčili, že cnosť zvíťazí v Sýrii Bašára Asada, vo Venezuele Nicolása Madura a teraz v Lukašenkovom Bielorusku. Neprestali sme sa pýtať, či naše vzdialené povzbudzovanie pomáha alebo brzdí ich vec.

Hongkongu Británia umožnila demonštrantom myslieť si, že má na Peking nejaký vplyv, ktorý by im mohol umožniť zvíťaziť. To sa nestalo. Teraz im hrozí väzenie. V Sýrii sme povzbudili povstalcov, aby si mysleli, že by sme im mohli pomôcť. No nie a oni strašne trpeli. Teraz by sme sa mohli opýtať, kto má úžitok zo súčasných demonštrácií vo Filadelfii, ktorých sa ako manny z neba zmocňuje Donald Trump?

Pri politických protestoch záleží na jednej veci: ako zareagujú mocní? Neexistuje žiadna hodnota v číslach, v „zvyšovaní povedomia“, v palcových stĺpcov alebo v účasti významných osobností. V tomto ohľade je prieskum verejnej mienky mocnejší ako pouličný protest. Ak vláda odmietne dať prednosť v jazde a dokáže nasadiť čoraz efektívnejšie policajné zložky, aby sa udržala, demonštrácie sú iba pouličné večierky.

Arktické ložiská metánu sa začali uvoľňovať

Zjavný úspech povstaní vo východnej Európe v roku 1989 sa často uvádza ako pouličná politika v praxi. Sovietsky kolaps nemal nič spoločné s ulicami, ale s kolapsom vôle vládnuť miestnych režimov na základe rozhodnutí Michaila Gorbačova v Moskve. Sila sa vytratila cez noc. Rovnako môže Lukašenko mlátiť hlavy v uliciach Minsku, pokiaľ je za ním Vladimir Putin. Ak je tu niečo, čo núti Putina naďalej pomáhať Lukašenkovi, je to jeho strach, že by Lukašenko kapituloval na protest.

Pamätám si, ako som sa počas kosovskej vojny zúčastnil demonštrácie proti Miloševičovi v Belehrade. Bolo to nevýrazné, pretože Slobodan Miloševič bol stále populárny a srbský pozorovateľ poznamenal, že zhromaždenie bolo zbytočné. Dôležitá bola iba Moskva. Keby Moskve vyhovovalo, aby sa Miloševič dostal z Kosova, urobila by to – všetko ostatné boli len „tanečky okolo“.

Nedodržanie hromadného protestu sa vždy javilo ako bezpečnostný ventil demokracie. Mestský dav určite hral v histórii svoju úlohu, z môjho pohľadu historikmi veľmi podceňovanú. V Londýne to malo zásadný význam v anglickej občianskej vojne a v reformných krízach z rokov 1832 a 1867. Pred nástupom demokracie – a slzného plynu a vodného dela – to nepochybne vystrašilo politikov. Demonštranti nepochybne zohrali úlohu aj pri páde Margaret Thatcherovej.

USA nevylučujú rozmiestnenie rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe

Realita je taká, že politická reforma v akomkoľvek režime vychádza z konkrétnej mocenskej štruktúry, nie zvonku. S výnimkou prípadu, keď čelí nahej vojenskej agresii. To platilo pre všetky hlboké transformácie modernej doby v Rusku, Číne a Južnej Afrike. Preto by osoby, ktoré sa teraz zaoberajú vratkými podmienkami demokracie, mali reformovať svoje prehnité inštitúcie, parlamenty, súdy a rady, vstúpiť do politických strán a kandidovať vo voľbách – aj keď by sa to mohlo zdať nudné.

Pouličný protest môžem považovať za často neúčinný, to však nesmie poprieť jeho slobodu. Zostáva najvyššou slobodou demokracie. Vlády na celom svete sa chopili pandémie ako zámienky na obmedzenie slobody združovania sa a podporujú sledovanie a kontrolu občanov. Hovoria nám, že je to pre naše dobro. Autokrati to vždy hovoria. Čo s tým, keď jediné dobro, ktoré hľadajú, je ich vlastné?

Simon Jenkins je publicista v Guardiane

Právnik: Policajti od vás nesmú požadovať informácie o vašom zdravotnom stave, ani o teste na COVID-19!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info