HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Manuál plošného testovania: Ako sa naň pripraviť a čo je dobré vedieť

Ilustračný obrázok: Facebook (Ministerstvo zdravotníctva SR)

Dušičkový víkend bude pravdepodobne patriť testovaniu. Jeho cieľom je zachytiť ďalších infikovaných a spomaliť šírenie vírusu pomocou antigénových testov. Kto sa skríningu nezúčastní a nespadá do kategórie výnimiek, má zostať v 10-dňovej karanténe.

Pre koho je testovanie určené a kto tam, naopak, nemusí ísť?

Testovanie je považované za dobrovoľné a je zorganizované pre ľudí nad 10 rokov. Výnimkami, ktoré nad testovaním nemusia uvažovať, sú: deti do 10 rokov, autisti, onkologickí pacienti a pacienti, ktorým to nedovoľuje ich zdravotný stav.

Rovnako sa netýka ľudí, ktorí boli v posledných 90 dňoch pozitívne testovaní na nový koronavírus. Seniori nad 65 rokov môžu ísť podľa portálu Plus jeden deň na výter, pokiaľ sa chcú vyhnúť 10 dňovej domácej izolácii.

Vláda rozhoduje v rozpore s princípmi právneho štátu

Musím ísť na test len v mieste trvalého bydliska?

Otestovať sa je možné na akomkoľvek odbernom mieste. Vzhľadom na odporúčané zníženie mobility je však najvhodnejšie ísť tam, kde to máte najbližšie. Niektoré mestá budú mať aj tzv. drive-in lokality, ktoré umožňujú testovanie z pohodlia auta. Sú medzi nimi napríklad Bratislava, Nitra, Trenčín či Prievidza. Informujte sa na stránke svojej obce.

Kedy to bude?

Testovanie sa uskutoční v sobotu a v nedeľu, od 7. hodiny ráno. Posledný odber vám urobia najneskôr o 21:30 večer. Podľa portálu Plus Jeden deň sú prestávky naplánované v časoch medzi 12. až 12:45 a 18. až 18:30.

Kedy sa tam vybrať?

Hoci ministerstvo obrany odporúča, aby sa postupovalo podľa abecedy, samosprávy môžu vydať vlastné usmernenia. Sledujte stránku svojej obce.

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú príplatok 500 eur, tvrdí premiér

Čo potrebujem?

Doklad totožnosti. Dospelí by mal mať pri sebe občiansky preukaz, dieťa kartičku poistenca. Na základe dokladu vám bude pridelené číslo, ktoré odovzdáte na mieste odberu.

Môžem predtým jesť?

Minimálne hodinu pred odberom by sa nemalo jesť, uvádza portál Plus jeden deň. Neodporúča sa ani fajčenie, ústne vody či spreje do nosa, pretože by mohli skresliť výsledok.

Ako dlho budem čakať v rade?

Vo väčších mestách, alebo v oblastiach s menším počtom odberných miest, sa môžu tvoriť dlhšie rady. Zdravotníci by mali za hodinu otestovať približne 35 ľudí. Keďže v sobotu hlásia na niektorých miestach nepriaznivé počasie, môže sa hodiť i dáždnik. Obce môžu v takomto prípade rozložiť stany.

Celoplošné testovanie: Nevhodné testy, nepripravenosť, neodbornosť, ale aj nátlak na ľudí

Ako bude prebiehať odber?

Pred samotným odberom vás požiadajú o odkašľanie a vysmrkanie sa. Na obe činnosti je vhodné i slušné použiť vreckovku. Môžete mať aj vlastnú. Na jej odhodenie bude pripravená uzatvárateľná nádoba. Potom si vydezinfikujete ruky. Následne vás zdravotník vyzve na zloženie rúška, ústa môžu zostať zakryté. Pomocou tyčinky za niekoľko sekúnd urobí výter z nosohltana. Budete pri tom stáť alebo sedieť.

Môžu mi počas odberu ublížiť?

Tyčinka, ktorou sa odber vykonáva je ohybná a v rukách školeného zdravotníka nepredstavuje žiadne riziko. Ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke zverejnilo  inštruktážne video, v ktorom krčný lekár Matúš Máčaj názorne ukazuje a vysvetľuje, ako správne urobiť výter z nosa.:

Čo sa robí pre zníženie rizika možnej nákazy?

Každý člen odberného tímu takisto absolvuje antigénové testy. Miesto odberu bude opakovane dezinfikované, budú platiť sprísnené epidemiologické opatrenia. Zdravotník, ktorý vykonáva odber, si má po každom človeku vymieniť rukavice. Mnohé samosprávy, pokiaľ to bude možné, budú zriaďovať odberné miesta v exteriéri, teda na čerstvom vzduchu.

Pri víkenovom plošnom testovaní pomôžu aj hasiči

Ako môžem riziko prípadnej infekcie znížiť vlastným pričinením?

Stále sa odporúča dbať na už známe opatrenia – používať rúško tak, aby prekrývalo celé horné dýchacie cesty a výhybať sa kontaktu s ním v tvárovej časti. Hlavná epidemiologička Hentria Hudečková podľa portálu sme.sk odporúča, aby ste si rúško napravili, tak použijete gumičky. Od ostatných udržiavajte odstup minimálne 2 metre. Pomôcť môže aj vlastný dezinfekčný prostriedok na ruky. Ak chce riziko nákazy znížiť na minimum aj pre ostatných, kašlite a kýchajte výlučne do vreckovky.

Ako sa dozviem výsledok?

Výsledok sa zobrazí približne za 15 minút a dozvedieť by ste sa ho mali do pol hodiny. Medzitým budete čakať vo vyhradenom priestore. Potom vás zavolajú podľa prideleného čísla a dostanete obálku s certifikátom. V prípade pozitívneho výsledku si pracovník zapíše vaše údaje.

Bude stačiť, keď si potom certifikát odfotím do mobilu?

Rozhodne nie. Ako informuje portál Plus jeden deň, podľa ministra obrany Jaroslava Naďa fotka v mobile nestačí. Certifikát je vybavený ochrannými prvkami, ktoré zabezpečujú jeho pravosť. Ani pokus vytlačiť si vlastný doklad na tlačiarni by sa tak nestretol s úspechom.

Celoplošné testovanie? Smer-SD a Hlas-SD ho spochybňujú a zneisťujú svojich voličov

Antigénovým testom nedôverujem, chcem radšej PCR

PCR test je dostupný pre samoplatcov alebo ho na základe príznakov indikuje lekár. Vtedy je hradený zdravotnou poisťovňou. Na termíny sa však môže čakať aj niekoľko dní. PCR test bude považovaný za „priepustku na slobodu“ len v prípade, že jeho výsledok nebude starší ako z 30. októbra.

Ako je to s tehotnými ženami?

Ženy, ktoré čakajú bábätko, sa majú rozhodnúť podľa štádia tehotenstva. Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že ak je žena tesne pred pôrodom a nasledujúce dni bude len doma alebo v nemocnici, na testy ísť nemusí.

Bude mi stačiť absolvovať jedno testovanie?

Po prvom kole by sa počas nasledujúceho víkendu testovanie malo uskutočniť znova. Pokiaľ sa tak stane, vláda opäť vyhlási zákaz vychádzania a na výnimky bude pravdepodobne potrebný nový certifikát.

Pohár trpezlivosti pretiekol! Primátor Košíc a starostovia povedali pred testovaním DOSŤ!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info