HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Rekonštrukcia apokalypsy: Nový model ukazuje najväčšie masové vymieranie v histórii Zeme

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nemeckí vedci pomocou matematických modelov a geochemických analýz zrekonštruovali priebeh apokalypsy. Začiatkom masového vymierania živočíchov na prelome triasu a permu bola sopečná erupcia, ktorá vytvorila „zóny smrti“.

Nemeckí vedci presne zrekonštruovali proces doteraz najväčšieho masového vymierania živočíchov v histórii Zeme, píše nemecký denník Die Welt.

Odborníci z Výskumných centier Helmholtz v Kieli a Potsdame zreprodukovali pomocou citlivých geochemických analýz fosílnych schránok ulitníkov, ako aj modelovými počítačovými technikami procesy v oceánoch a atmosfére, ktoré pred približne 250 miliónmi rokov, na prelome triasu a permu, viedli k vymiznutiu veľkej časti živočíchov.

75. výročie OSN: Staré problémy, nové výzvy a globálne riešenia (Dimitrij Medvedev)

Celý proces spustili erupcie gigantických tzv. štítových sopiek na území dnešnej Sibíri. To malo za následok skleníkový efekt CO2 , ktorý spôsobil prudký nárast globálnej teploty a aktivoval  ďalšie zložité procesy spätnej väzby. Medzinárodný tím vedcov ale súčasne vylúčil toľko diskutovaný variant, že tento proces spustilo uvoľňovanie obrovského množstva skleníkového plynu metánu.

Najprv uhynuli živočíchy v mori

Podľa vedcov otepľovanie a okysľovanie oceánov v dôsledku vysokej koncentrácii CO2 spôsobenej vulkanickou činnosťou viedlo k uhynutiu morských organizmov tvoriacich vápnik. Na druhej strane vysoká koncentrácia CO2 v atmosfére zintenzívnila zvetrávanie hornín na súši, vďaka ktorým sa tisíce rokov dostávali do mora veľké množstvá živín. 

To viedlo k vytvoreniu „zón smrti“ s nízkym obsahom kyslíka a totálnou zmenou biologických cyklov. Väčšina živočíšnych druhov tak uhynula.

Štúdie, ktoré sa realizovali v rámci programu EÚ v GEOMAR – Helmholtz Centre pre výskum oceánu v Kieli za účasti Helmholtz Centra Potsdam – Nemeckého geologického výskumného centra, ako aj ďalších vedcov z Talianska a Kanady, boli publikované v odbornom časopise „Nature Geoscience“.

Covid zabil naše občianske slobody (Lionel Shriver)

Odborníci definovali vtedajšie podmienky prostredia analýzou koncentrácie izotopov bóru vo fosíliách vtedajších morských ulitníkov. Zistenia umožnili stanovenie hodnoty pH vody, čo zas pomohlo k určeniu vtedajšej koncentrácii CO2.

Päť veľkých masových vymieraní v dejinách Zeme

Okrem toho boli k dispozícii ďalšie údaje z analýzy izotopov uhlíka. Zistenia sa potom vložili do geochemických počítačových modelov, ktoré určili vtedajšie podmienky životného prostredia.

V histórii Zeme došlo k piatim veľkým hromadným vymieraniam, kedy za geologicky relatívne krátke obdobie niekoľkých tisícok až státisícov rokov došlo k náhlemu vymiznutiu živočíchov v dôsledku zmenených podmienok.

To výrazne ovplyvnilo priebeh evolúcie. Významnou súčasťou je aj vyhynutie živočíchov na prelome permu a triasu. Z hľadiska podielu vyhynutých druhov sa to považuje za najdramatickejšiu udalosť svojho druhu.

Benátky sú suché a Taliani cítia niečo neznáme – nádej (Gianmarco Raddi)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info