fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Šeliga podal na NBÚ podnet na preverenie bezpečnostnej previerky Dušana K.

Juraj Šeliga. FOTO - TASR

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podal podnet na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) SR, aby preveril bezpečnostnú previerku obvineného špeciálneho prokurátora Dušana K. Špeciálny prokurátor musí podľa neho prísť o bezpečnostnú previerku a musí skončiť na svojom poste. Človek, ktorý je vo väzbe, nemôže mať podľa Šeligu bezpečnostnú previerku.

Zrušenie bezpečnostnej previerky nie je podľa neho samoúčelné. „Ak Dušanovi K. zrušia bezpečnostnú previerku, prestane spĺňať zákonné predpoklady na funkciu špeciálneho prokurátora, a tým pádom o túto funkciu príde. Dušan K. sa nechce vzdať svojej funkcie, preto musíme konať a využiť všetky zákonné prostriedky na to, aby mu funkcia špeciálneho prokurátora zanikla,“ vyhlásil na sociálnej sieti. Zákon podľa neho hovorí, že ak špeciálny prokurátor previerku nemá, prichádza o svoju funkciu.

Šeliga pripomenul, že Dušana K. viackrát vyzýval, aby sa funkcie špeciálneho prokurátora vzdal. „Evidentne nie je slobodný a stále sa tejto funkcie ‚musí‘ držať,“ dodal. Dušan K. musí byť podľa neho príslušnými orgánmi urýchlene opätovne preverený. „Neviem si predstaviť, že by človek, obvinený a podozrivý z takejto trestnej činnosti a ktorého súd zobral do vyšetrovacej väzby, mal aj naďalej prístup k prísne tajným informáciám a štát k nemu pristupoval ako k osobe bezpečnostne spoľahlivej,“ zdôraznil Šeliga.

Obvinený špeciálny prokurátor Dušan K. bude spolu s bývalým vysokým policajným funkcionárom Norbertom P. väzobne stíhaný. Rozhodla o tom v nedeľu (25. 10.) sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Obaja sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku či zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Chceli by ste si liečiť COVID-19 doma? TOTO by ste určite mali vedieť!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info