HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj prvý Afroameričan

Pápež František vymenoval 13 nových rímskokatolíckych kardinálov vrátane deviatich, ktorí sú oprávnení zúčastniť sa na konkláve / TASR (AP)

Pápež František oznámil 13 nových kardinálov, z ktorých najvýznamnejším je arcibiskup z Washingtonu DC Wilton Gregory, prvý čierny americký prelát, ktorý si túto česť vyslúžil, informuje portál RT.

Arcibiskupi budú ocenení na slávnostnom ceremoniáli 28. novembra.

Gregory bol menovaný za arcibiskupa DC v roku 2019 a pôsobil v mestách ako Chicago a Atlanta. Arcibiskup vošiel do povedomia tento rok, keď verejne kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za návštevu washingtonskej svätyne svätého Jána Pavla II.

Demonštranti organizácie Black Lives Matter sa zhromaždili v centre DC, aby protestovali proti policajnej brutalite, a aby ich Trump a prvá dáma mohli bezpečne navštíviť, museli ich strážcovia zákona rozohnať slzným plynom. Prezidenta kritici obvinili z podnecovania násilných stretov medzi políciou a občanmi len kvôli zaisteniu príležitosti na fotografiu.

Pravicoví extrémisti v Taliansku mali potýčky s poriadkovou políciou kvôli „diktatúre a zákazu vychádzania“ (VIDEO)

Gregory uviedol, že je podľa neho „mätúce a odsúdeniahodné“, že „akékoľvek katolícke zariadenie“ by sa nechalo „tak zjavne zneužiť a manipulovať“. Pápež Ján Pavol II., Ktorý bol posmrtne vyhlásený za svätého, bol „horlivým ochrancom práv a dôstojnosti ľudí“, dodal.

„Určite by neodpustil použitie slzotvorného plynu a iných odstrašujúcich prostriedkov na umlčanie, rozptýlenie alebo zastrašovanie občanov kvôli príležitosti na fotografiu pred miestom uctievania a mieru,“ pokračoval Gregory.

V ďalších komentároch Gregory ocenil tých, ktorí „vychádzajú do ulíc na protest proti nespravodlivosti“, hoci tvrdil, že nie je prívrženec.

Pri páde lietadla amerického námorníctva do domu v Alabame zahynuli dvaja členovia posádky (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info