fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin tvrdí, že ako superveľmoci sa ukazujú Nemecko a Čína. USA už nebudú „dominovať“

Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO TASR/AP

Éra, keď sa medzi Moskvou a Washingtonom rozhodovalo o svetových záležitostiach, je už dávno preč, uviedol ruský prezident Vladimir Putin s tým, že ďalšie krajiny, napríklad Čína a Nemecko, sú na ceste k tomu, aby sa stali superveľmocami, informuje portál RT.

„Z hľadiska svojej ekonomickej váhy a politického vplyvu sa Čína aktívne posúva k postaveniu superveľmoci. Nemecko sa uberá rovnakým smerom,“ uviedol Putin vo videu pre Valdajský medzinárodný diskusný klub.

Dodal, že sa významne zmenila aj úloha Spojeného kráľovstva a Francúzska v medzinárodných záležitostiach.

„USA, ktoré v určitom okamihu využívali absolútnu dominanciu, si teraz môžu ťažko nárokovať výnimočnosť,“ ďalej poznamenal ruský prezident.

Moskva začne masové očkovanie proti Covid-19 koncom decembra

Putin sa následne spýtal, či samotné USA vôbec chcú túto výnimočnosť. Bližšie to nešpecifikoval, ale jeho prejav sa zameral skôr na potrebu spolupráce ako na antagonizmus medzi národmi počas krízy Covid-19.

Aj keď prezident nerozšíril svoj názor na vzťah Ruska s novým zoznamom potenciálnych superveľmocí, dôrazne odmietol názor zahraničných „odborníkov“, že svet ráta s „postupným úbytkom“ Ruska.

„Pri posilňovaní našej krajiny, pri pohľade na to, čo sa deje globálne v iných krajinách, jediné, čoho by sme sa mali obávať, je prechladnutie pri ich pohrebe,“ uviedol prezident.

Prečo je dlh Donalda Trumpa rizikom národnej bezpečnosti?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info