HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čechom majú pomáhať americkí vojaci, americká ambasáda v Prahe však o ničom nevie

Ilustračné foto / Facebook (Tomas Kaplan)

Americká armáda ponúkla pomoc Českej republike v boji s koronavírusom. Má ísť o špecialistov, s ktorými česká armáda dlhodobo spolupracuje. Vojaci by mali doraziť na budúci týždeň. Americká ambasáda v Prahe však o ničom nevie, informuje portál Nova.

O pomoci z USA informoval minister obrany na sociálnej sieti. „Americká armáda ponúkla pomoc vo zvládaní epidémie koronavírusu. Rokujeme o príchode 28 vojenských lekárov a zdravotníkov, ktorí majú skúsenosti s bojom proti covidu z USA. Teraz dolaďujeme konkrétne detaily,“ uviedol minister obrany Ľubomír Metnar (za ANO).

Podľa informácií natoaktual.cz má ísť o špecialistov z Národnej gardy Texasu a Nebrasky, s ktorými má česká armáda dlhodobé partnerské vzťahy.

O americkej pomoci hovoril v stredu aj premiér Andrej Babiš. „Snažíme sa zabezpečiť pomoc zo zahraničia. Príde sem asi 28 amerických lekárov. Robíme všetko preto, aby sme zabránili kolapsu. Naši doktori a sestričky zažívajú jedny z najhorších dní vo svojej kariére a ja ich chcem samozrejme podporiť a poďakovať im,“ uviedol Babiš na tlačovej konferencii po stredajšom mimoriadnom rokovaní českej vlády.

Premiér tiež uviedol, že aj keď už počet lôžok v Českej republike vzrástol z 4 800 na viac ako 15 tisíc lôžok, môže to byť stále málo.

Český minister zdravotníctva pripúšťa, že vírus unikol z laboratória (VIDEO)

Americký tím by mal do Česka priletieť už budúci týždeň, informoval o tom portál natoaktual.cz.

Pomoc v boji s koronavírusom Česku ponúklo už pred pár dňami Nemecko. „Mojou prácou je vyjednávať o zahraničnej pomoci, ak by v Česku došlo na najhoršie. Takúto dohodu máme aktuálne napríklad s Nemeckom. V susedných regiónoch sú pripravené lôžka pre prípad, že ich budeme mať nedostatok,“ uviedol český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Americká ambasáda však uviedla, že tieto informácie sú predčasné. „Diskutujeme s našimi partnermi v českej vláde o tom, ako by Spojené štáty mohli našich českých spojencov podporiť v priebehu súčasnej koronavírusovej pandémie. V tejto chvíli nemáme čo oznámiť,“ uviedol tlačový hovorca ambasády Griffin Rozelle pre Právo.

České „ára“ majú rekordný počet pacientov, niektorí sa nezotavia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info