HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Americkí admiráli žasnú – Rusko zaraďuje do Severnej flotily ťažké bojové ľadoborce

V lodenici v Petrohrade spúšťajú na vodu bojový ľadoborec Ivan Papanin. Reprofoto video YouTube (@ 24 NEWS plus)

Rusko sa stáva dominantným vládcom polárnych oblastí. Stavia do nich aj kompletnú bojovú flotilu, schopnú operovať bez obmedzení aj na zamrznutom mori.

V roku 2028 bude v arktickom regióne dokončená formácia skupiny obslužných a bojových ľadoborcov, uviedli pre iz.ru zdroje z ministerstva obrany. V tomto období vstúpi do služieb Severnej flotily (SF) aj veľa nových vojnových lodí . Severná flotila je už dnes najsilnejšou a najaktívnejšou flotilou v Rusku. Okrem vytvárania vysunutých stanovíšť na ostrovoch a vysadzovania špeciálnych arktických pozemných síl Rusko aktívne buduje aj vojenskú flotilu prispôsobenú na operácie v severných šírkach.

V súčasnosti v Petrohrade pre admiralitu stavajú dva ľadoborce projektu 23550 – Ivan Papanin a Nikolaj Zubov. Sú schopné plniť úlohy bitevnej lode, ľadoborca a ťažkého remorkéra súčasne. Zároveň nesú širokú škálu bojových systémov vrátane delostrelectva, ale aj vrtuľníkov a útočných člnov. Lode môžu niesť aj kontajnerové zbraňové systémy, aby sa z nich mohli stať plnohodnotné bojové ľadoborce. Je potrebné poznamenať, že také vlastnosti lodí už urobili vážny dojem na amerických admirálov.

Ruské námorníctvo čelí vážnym rozhodnutiam

„Iľja Muromec“ sa už pripojil k severnej flotile. Ľadoborec Jevpatij Kolovrat sa stavia pre kamčatské zoskupenie tichomorskej flotily. Ruské námorníctvo tiež plánuje nasadiť nové robotické bojové systémy pre operácie pod arktickými vodami. Jeden z nich je známy ako „Harmony“ . Jeho úlohou bude pozorovanie podmorských objektov. Chráni ruské ponorky aj naše územie pred náhlym vypálením riadených striel spod vody.

Pre operácie v arktických podmienkach sa vyvíjajú ďalšie lode a plavidlá. Rozostavané pomocné plavidlá sú navyše multifunkčné a sú schopné vyriešiť celý rad úloh. Už skôr sa v médiách špekulovalo, že v blízkej budúcnosti začne Severná flotila testovať takzvané kontajnerové systémy zbraní a technického vybavenia. V prípade Arktídy sa vytvára široká škála systémov, ktoré v blízkej budúcnosti umožnia vytvoriť komplexný bezpečnostný val pre tieto zemepisné šírky . Ten obsahuje systémy včasného varovania pre rôzne povrchové, podmorské a vzdušné ciele, vytvorenie protivzdušnej obrany, výcvikové jednotky na pôsobenie v chladných klimatických podmienkach a ešte oveľa viac. A nové námorníctvo ľadoborcov sa stáva jeho podstatnou súčasťou.

Vlajková loď Čiernomorskej flotily Ruskej federácie sa vracia do operačnej služby

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info