HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

„Testovanie je vyhadzovaním peňazí daňovníkov“, tvrdí šéf zdravotných odborov Anton Szalay

Anton Szalay / Fotokoláž (via TASR)

Šéf zdravotníckeho odborového zväzu Anton Szalay o celoplošnom testovaní tvrdí, že: „Ide o vyhodenie peňazí daňovníkov. Kontakty zdravých ľudí s pozitívnymi na testovacích miestach považujem za verejné ohrozenie organizované vládou.“

Predseda slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, Anton Szalay je k plánu premiéra Igora Matoviča na plošné pretestovanie obyvateľstva skeptický

Szalay je presvedčený, že takmer nič nie je odkonzultované s odborníkmi a ide o zbytočné vyhodenie peňazí daňových poplatníkov bez toho, aby sa vedelo či to prinesie nejaké výsledky. Navyše kontakty zdravých ľudí s nakazenými na testovacích miestach považuje za verejné ohrozenie organizované vládou.

Premiér Igor Matovič cez víkend predstavil kontroverzný „plán“  na celoplošné otestovanie obyvateľov Slovenska. V skutočnosti sa však zdá, že žiadny poriadny plán nemá a po jeho ohlásení celoplošného testovania sa vynára stále viac nezodpovedaných otázok.

Tu už nejde o fazuľky – podľa dlhoročného policajného  vyšetrovateľa prekračuje vláda svoje kompetencie

Ozývajú sa už aj odborníci, ktorí pemiérove celoplošné testovanie nepovažujú za dobrý nápad. Evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr napríklad vyhlásil, že táto akcia nedáva z epidemiologického hľadiska zmysel. Zmysel by to podľa neho dávalo iba v tom prípade, ak by sme boli Severná Kórea, alebo hlúpa, bohatá, či skorumpovaná krajina, kde skončí miliónová provízia v niekoho vrecku.

Viac otázok než odpovedí

K celoplošnému testovaniu sa postavil skepticky aj predseda slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, Anton Szalay, podľa ktorého tento plán vynára mnoho nezodpovedaných otázok:

„Plánované testovanie považujem za neuskutočniteľné. Najmä neodkonzultované s odborníkmi, bez poznania odpovedí na celý rad otázok. Bez konzultácií s tými, ktorí sa majú podieľať na samotnej realizácii. Samosprávy, školy, atď,“.

Verejné ohrozenie organizované vládou

Predseda odborového zväzu zdravotníctva navyše považuje testovanie ľudí v uzavretých miestnostiach za hrozbu pre ich zdravie:

Český minister zdravotníctva pripúšťa, že vírus unikol z laboratória (VIDEO)

„Kontakty zdravých ľudí s pozitívnymi na testovacích miestach považujem za verejné ohrozenie organizované vládou. K tomu je potrebné zobrať na zreteľ potrebné počty zdravotníkov a vôbec, či nebude pri plnení iných úloh zdravotníctva starostlivosť ohrozená.“

Vynára sa podľa neho aj viacero ďalších nezodpovedaných otázok:

„Ako to bude s pozitívnymi zamestnancami v zdravotníctve, v zariadeniach sociálnych služieb?Zatvoria sa obchody, a čo školy? Už teraz je veľa zdravotníkov v karanténe, čo bude nasledovať po testovaní? Je nedostatok lôžok, kam sa umiestnia pacienti?“

Andrej Danko Matovičovi: Hádam nechcete výsledky týchto testov a DNA odovzdávať farmaceutickým firmám!

Vyhodené peniaze daňových poplatníkov

Podľa šéfa odborového zväzu ide o zbytočné plytvanie verejných financií na niečo, o čom nevieme, aký význam to vlastne bude mať :

„Ide o vyhodenie peňazí daňovníkov bez poznania výsledku plošného testovania.“

Szalay tiež povedal, že testovanie by malo byť dobrovoľné a skritizoval slová premiéra Igora Matoviča, ktorý uvažuje o sankciách pre občanov, ktorí sa testovania nezúčastnia:

„Strašiť občanov sankciami v poskytovaní zdravotníckych služieb a ich prípadné samofinancovanie dokonca považujem za vydieranie, ale aj za neznalosť platnej legislatívy v SR. Všetci občania majú nárok zo zákona, koniec koncov všetci platíme mesačne nemalé prostriedky do zdravotných poisťovní.“

Bukovský vyzval odborníkov, aby sa postavili proti celoplošnému testovaniu: Skončí to medzinárodným fiaskom!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info