HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko by mohlo kvôli pandémii čeliť výraznému poklesu vývozu plynu

Ilustračný obrázok / TASR

Pandémia a priemerne teplejšia zimná sezóna v Európe môže tento rok znížiť vývoz ruského zemného plynu o 16 percent, varovala ruská Národná ratingová agentúra (NRA), informuje portál RT.

Celosvetový dopyt po modrom palive sa môže v roku 2020 znížiť na štyri až päť percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo predstavuje najhorší pokles za posledných 11 rokov, informovali v pondelok ruské noviny Kommersant s odvolaním sa na odhady agentúry.

Pokles dopytu nastáva uprostred pokračujúceho úsilia o potlačenie šírenia koronavírusu a očakávania, že v európskych krajinách má byť teplá zima. Výsledkom by mohlo byť, že ruský trh s energiou sa tento rok môže znížiť až o 6,4 percenta, v porovnaní s globálnym poklesom o päť percent, podľa predpovede NRA.

Za prvých deväť mesiacov roku 2020 Rusko načerpalo pol bilióna metrov kubických zemného plynu, čo znamená, že produkcia medziročne poklesla o osem percent. Priemerná denná produkcia tiež klesá o viac ako 15 percent, najmä podľa odhadov analytikov, a to najmä v dôsledku poklesu produkcie kľúčového ruského vývozcu plynu, spoločnosti Gazprom.

Ruskí kybernetickí odborníci sa domnievajú, že Severná Kórea napadla ich obranný priemysel

Zatiaľ čo ruský export plynu má tento rok celkovo poklesnúť o 15 až 16 percent, analytici predpokladajú jeho zotavenie v roku 2021, keď zásielky dosiahnu predkrízovú úroveň 220,2 miliárd kubických metrov. Oživenie bude riadené rastúcim dopytom od najväčšieho svetového dovozcu plynu, Číny a ďalších ázijských trhov.

Predpokladá sa, že prudký pokles cien energie zníži príjmy ruských energetických spoločností štvornásobne, zatiaľ čo čisté tržby v ropnom a plynárenskom sektore by sa mohli znížiť o tretinu. Očakáva sa však, že sa situácia zlepší hneď po budúcom roku, keď sa ceny vrátia k rastu.

Britský premiér Johnson údajne plánuje rezignovať kvôli nízkemu platu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info