fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nechceme zaviesť povinné očkovanie, len došpecifikovať pojem profylaxia, tvrdí Mikas

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia nemá zaviesť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ale došpecifikovať v zákone termín profylaxia.

V reakcii na situáciu v Národnej rade (NR) SR, ktorá rokuje o novele v skrátenom legislatívnom konaní, to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR deklarovalo, že v prípade potreby znenie novely upraví, aby sa vyhlo nesprávnej interpretácii pri povinnom očkovaní.

„Nejde o zavedenie povinného očkovania proti COVID-19, ale došpecifikovanie termínu ‚profylaxia‘. Ten znamená aj očkovanie v prípade lokálnych epidémií, ako boli napríklad osýpky na východe Slovenska v rokoch 2018 a 2019,“ skonštatoval. Vysvetlil, že príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vtedy nariadili očkovanie v niektorých lokalitách, aby dostali pod kontrolu ohniská nákazy. Dodal, že rovnaké opatrenia sa uplatňujú napríklad aj pri epidémiách vírusovej hepatitídy A.

Viedenský súd odsúdil Mišenku na 20 rokov odňatia slobody

MZ považuje očkovanie a vakcináciu všeobecne za citlivú tému. „Preto sa vždy otázky prijatia a nariadenia povinného očkovania prijíma len na základe odporúčaní odborníkov a verejnej diskusie,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Rezort zopakoval, že novela mieni odstrániť nezrovnalosti a nedostatky vo formálnych ustanoveniach, ktoré sa týkajú vydávania opatrení orgánov verejného zdravotníctva.

Zdôraznilo, že ochrana verejného zdravia je prioritou a novela má upraviť a zjednotiť nástroje na jeho zabezpečenie. Medzi ne patrí i možnosť orgánov verejného zdravotníctva nariadiť opatrenie na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení, ktorým môže byť aj očkovanie.

Minister zdravotníctva Marek Krajší (OĽANO) už v pléne avizoval, že toto ustanovenie sa z návrhu odstráni pozmeňujúcim návrhom. Šéfka zdravotníckeho výboru NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) to plánuje navrhnúť vo výbore. Dodala, že v koalícii je na tejto zmene zhoda.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info