HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turistka vrátila ukradnuté artefakty z Pompejí. Mali byť „prekliate“

ilustračný obrázok // zdroj: pixabay.com

Kanaďanka poslala ukradnutú keramiku späť do Pomejí. Obviňuje ju z dlhoročnej smoly

Turistka, ktorá pred 15 rokmi ukradla fragmenty zo starobylého mesta Pompeje artefakty vrátila s tým, že boli „prekliate“. Kanaďanka, ktorú identifikovali iba ako Nicole, poslala cestovnej kancelárii v Pompejach v južnom Taliansku  spolu s listom v ktorom sa k činu priznáva balíček, ktorý obsahoval dve mozaikové dlaždice, časti amfory a kúsok keramiky, píše theguardian.com.

V roku 2005 vtedy 20 ročná Nicole, navštívila archeologické vykopávky v Pompejach, kde ukradla spomínané predmety. Tomuto činu dáva za vinu nešťastie, ktoré utrpela v nasledujúcich rokoch, vrátane toho, že mala dvakrát rakovinu prsníka a zažila finančné ťažkosti. „Prosím, vezmi ich späť, prinášajú smolu,“ napísala. Povedala, že chcela mať kus histórie, ktorú „nikto nemohol mať“, avšak relikvie mali mať údajne „veľa negatívnej energie … spojenej s ničením“.

Pompeje boli pochované v sopečnom popole po katastrofickej erupcii Vezuvu v roku 79. Takto zničené ležali pochované až do 16. storočia, kedy ich znovuobjavenie zmenilo chápanie života v období klasickej antiky. Starodávne miesto je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Taliansku a roky sa muselo vyrovnávať s tým, že turisti z neho kradli vzácne predmety. Nicole vo svojom liste napísala, že sa poučila a chce „odpustenie od Boha“. „Teraz mám 36 a dvakrát som mala rakovinu prsníka,“ povedala. „Naposledy to skončilo dvojitou mastektómiou. Takisto sme mali aj finančné problémy. Sme dobrí ľudia a nechcem preniesť túto kliatbu na svoju rodinu alebo deti.“

Izraelskí turisti objavili v Golanských výšinách nechránené otvorené tanky (VIDEO)

Ďalšie prípady

Nicole nie je jediná, ktorá sa kajala. Balík obsahoval aj list manželov, tiež z Kanady, spolu s kameňmi ukradnutými z Pompejí v roku 2005. „Vzali sme ich bez toho, aby sme mysleli na bolesť a utrpenie, ktoré tieto úbohé duše zažili počas erupcie Vezuvu a ich strašnej smrti,“ napísali. „Je nám to ľúto, prosím, odpustite nám, že sme sa rozhodli pre túto hroznú voľbu. Nech ich duše odpočívajú v pokoji.“

V priebehu rokov sa späť domov vrátilo toľko ukradnutých artefaktov spolu s listami vyjadrujúcimi vinu, že predstavitelia parku založili múzeum s umeleckými artefaktmi. Turisti si väčšinou chcú ostatky mesta nechať ako suvenír, no niektorí zlodeji sa pokúsili predať časti mesta online. V roku 2015 bola na eBay uvedená do predaja tehla ukradnutá z ruín v roku 1958.

Archeologický šok: Tajomné 2 500 rokov staré prekliate tablá objavené na dne studne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info