HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lacným sprejom do nosa proti Covidu?

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Philippe Karoyan, profesor na univerzite Sorbonna v Paríži, vyvíja sa svojím tímom zaujímavou metódu, ktorá možno už v neďalekej budúcnosti umožní jednoducho blokovať vírusový proteín SARS-CoV-2.

Jednoduchý nosový sprej, ktorý sa bude aplikovať tesne pred odchodom z domu, a zabráni infekcii Covid …. Toto je výzva, ktorú sa snaží aplikovať do praxe Philippe Karoyan, profesor na univerzite Sorbonna. Je to vedúci verejného výskumného tímu, s ktorým vyvíja novátorské terapeutické prístupy v onkológii. S časťou svojho tímu práve nedávno publikoval na portáli business.lesechos.fr článok popisujúci vývoj peptidu blokujúceho vírusový proteín SARS-CoV-2.

„Na tomto projekte pracujeme od marca, kedy boli publikované prvé tri vedecké články popisujúce interakciu medzi „hrotovým” proteínom tohto vírusu a ľudským receptorom,“ vysvetľuje Philippe Karoyan. „Vírusový proteín hrá úlohu kľúča a ľudský proteín ACE-2 zámku.“ Interakcia medzi kľúčom a zámkom otvára bránu bunky k vírusu, a teda k infekcii SARS-CoV-2.

Covid-19: Naozaj nás dusia rúška? Veľký test odhalil pravdu!

Cieľom bolo vyvinúť “falošný” zámok vo forme proteínu, ktorý by vírus zablokoval. Počítačové algoritmy umožnili navrhnúť 160 týchto „návnad“, z ktorých 25 bolo i vyrobených a predbežne otestovaných. Tri boli identifikované ako obzvlášť účinné pri blokovaní laboratórnej infekcie pľúcnych buniek SARS-CoV-2. „Na ľudských pľúcnych bunkách nebola pozorovaná žiadna zmena pri pokuse o ich infekcii živým vírusom,“ pokračuje. Riziko alergie bolo obmedzené vďaka faktu, že produkt sa potom prirodzene a postupne v tele rozkladá na telu vlastné aminokyseliny. „

Projekt podporilo Generálne riaditeľstvo pre výskum a aplikáciu technológií Sorbonnskej univerzity, CNRS a SATT Lutech. Licencia k používaniu patentu univerzity Sorbonne bola udelená spoločnosti X-Pharma, start-upu, ktorý vytvoril priamo Philippe Karoyan. „Naším cieľom je potvrdiť náš koncept in vivo u zvierat ako prvý krok, pričom náš produkt bude vyvíjaný ako nosový sprej. Cena liečby by sa predpokladala zhruba na 12 eur za mesiac. „

Rozdiel medzi chrípkou a COVID-19 určite je. Expert prezradil ten zásadný!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info