Covid-19: Naozaj nás dusia rúška? Veľký test odhalil pravdu!
30 | 09 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Nárast ľudí infikovaným novým koronavírusom u nás v poslednom čase rapídne narastá. Jednou z hlavných zábran voči jeho šíreniu sú rúška. Škodí alebo neškodí nám ich nosenie?


V posledných dňoch u nás evidujeme rekordný nárast infikovaných ľudí na koronavírus. Epidemiológovia nás ubezpečujú, že jednou z účinných metód ako zabrániť šíreniu choroby je nosenie rúšok. Tie treba mať aj na nose, nielen na ústach. Mnohí ale tvrdia, že ich rúška dusia, objavili sa dokonca i hoaxy o tom, že nám škodia. Aká je teda podľa portálu Topky.sk pravda?

Americký virológ tvrdí, že rúška sú lepšie ako vakcíny
Riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield prehlásil, že tvárové masky sú „silným nástrojom verejného zdravia“ a môžu byť dokonca účinnejšie ako vakcíny proti Covid-19, informuje portál RT. Čítať ďalej
18 | 09 | 2020 | Marek Molnár

Mazurekov „rúškový“ odpor

Veľkými odporcami nosenia rúšok patria aj poslanci ĽSNS. Odsúdeného Milana Mazureka dokonca vyhodili aj z banky, pretože odmietol rešpektovať pravidlá. Mazurek o tom dokonca napísal rozsiahly príspevok, v ktorom tvrdil, že pri nosení rúšok vdychujeme oxid uhličitý.

„Nebudem si ničiť zdravie tou hnusnou handrou a dýchať vysoké koncentrácie vlastného CO2, a tiež nebudem niečo nosiť na tvári pod nosom, len aby som mal pokoj od premotivovaných ľudí a poslúchať tak úplne šialené a nelogické nariadenia,“ napísal podľa portálu vtedy Mazurek. Ak by však bola pravda to, že nosením rúška vdychujeme vysoké množstvo oxidu uhličitého, problém by mali aj lekári, ktorí často musia v rúškach vydržať niekoľko hodín pri náročných operáciach.

Neuveriteľné: Muž mal namiesto rúška okolo úst živého hada!
Vidieť človeka, ktorý má na prekrytie tváre namiesto rúška živého hada je pre okolie zrejme nezabudnuteľným zážitkom. A presne takýto sa stal cestujúcim v jednom z autobusov v anglickom Manchestri. Informuje o tom aj český bulvárny denník... Čítať ďalej
17 | 09 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.

Vedátor – Rúška nám neškodia!

Samuel Kováčik, ktorého mnohí na sociálnych sieťach poznajú ako Vedátora, spravil pokus, ktorým jasne dokázal, že nám rúška neškodia. „Tá vec na mojom prste sa volá oximeter a ako asi tušíte, meria nasýtenie krvi kyslíkom. Ako vidíte, aj napriek rúšku na tvári som blízko maximálnej hodnote, oveľa väčšie výkyvy som dosiahol napríklad pohybom alebo dlhým rozprávaním. Ako to funguje?Hemoglobín má iné absorpčné vlastnosti pre červené a infračervené svetlo v závislosti od toho, či v ňom kyslík je alebo nie. Oximeter vyšle do prsta dva záblesky, červený a infračervený. Na opačnej strane zmeria, koľko z nich preniklo a z ich pomeru určí nasýtenosť kyslíkom. Možno máte na športových či chytrých hodinkách zelené svetlo, ide o podobný princíp, len sa meria odraz svetla,“napísal v príspevku na sociálnej sieti Kováčik.

Grécky trapas - školy dostali gigantické rúška
Grécky plán dodať školám celoštátne bezplatné masky na tvár výrazne zlyhal po tom, čo sa ukázalo, že doručené rúška pre školy boli príliš veľké pre deti aj dospelých kvôli nesprávnym meraniam, konštatuje portál RT. Čítať ďalej
17 | 09 | 2020 | Diana Zaťková

Rúška nám naozaj pomáhajú

Kováčik vysvetľuje i to, prečo majú niektorí ľudia pocit, že sa v rúškach dusia. Podľa Vedátora môže ísť aj o panických záchvat, keď sa niekto bojí predstavy, že sa dusí a začne zrýchlene dýchať.

Je tu však aj iná možnosť. „Druhou možnosťou je, že si oxid uhličitý nesprávne asociujú s teplým a vlhkým vzduchom, ktorý vydychujú. Iné je, že je to vlastne zámienka na nenosenie rúška, ktoré mnohí považujú za nepohodlné. Kto neverí, nie je nič jednoduchšie, než si kúpiť vlastný oximeter, stojí to asi 20 eur, a sám si to vyskúšať. Rúška pomáhajú obmedzovať šírenie vírusov kvapôčkami a ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako zmierniť rozsah epidémie. Niektorí ľudia však naozaj nemôžu nosiť rúško z objektívnych dôvodov, a preto aj kvôli nim by ho mali nosiť všetci, čo môžu,“ dodáva Samuel.

Hitom sezóny ale aj podvodníkov sa stali nanorúška
Nanorúška sú “in”, verí im aj český vládny splnomocnenec pre vedu a výskum v zdravotníctve. Pred covidom chránia obojsmerne, lákajú však vo veľkej miere aj podvodníkov. Čítať ďalej
16 | 09 | 2020 | Ivan Brožík