fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí odrážať celkový vývoj v populácii

Ilustračný obrázok, Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí dostatočne odrážať celkový vývoj šírenia vírusu v populácii. Predpokladajú to analytici Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorí rozoberali rýchlosť šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 na Slovensku v predchádzajúcich mesiacoch v porovnaní s poslednými týždňami.

Výhodou doterajšieho vývoja šírenia koronavírusu podľa nich bolo, že naša testovacia infraštruktúra mu stíhala. Znamená to, že vývoj zachytených pozitívnych prípadov má spojitosť s celkovým odhadom šírenia vírusu v populácii, kde sa predpokladajú násobne vyššie čísla oproti zachyteným prípadom.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje hranicu kontrolovaného šírenia na úrovni piatich percent pozitívnych testov z denného testovania. V súčasnosti je však u nás už táto hranica vysoko prekročená. Analytici RRZ preto predpokladajú, že vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí dostatočne odrážať celkový vývoj šírenia vírusu v populácii.

Schôdzka prezidentky s ministrom financií potvrdila,že plán obnovy nie je, tvrdí Fico

Súčasná reálna hodnota reprodukčného čísla (R0) je teda o niečo vyššia. Už začiatkom leta sa dostala nad kritickú rastovú hranicu 1,0. Až donedávna rástla relatívne pomaly, dosahovala hodnoty okolo 1,3.

„Keďže šírenie prebieha exponenciálne, prichádza k rýchlemu rastu nových prípadov aj pri relatívne stabilnej hodnote R0,“ skonštatovali analytici na sociálnej sieti. Ako dodali, úroveň 1,3 je relatívne vysoká hodnota pre rýchlosť šírenia vírusu, ale stále relatívne dobrá hodnota pre jeho stlačenie pod úroveň 1 bez extrémnej záťaže pre ekonomiku, a to pri vhodne zvolených opatreniach a ich dodržiavaní.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info