fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Dobrovoľníci testujúci priekopnícku ruskú vakcínu „Sputnik V“ zaznamenali citeľnú reakciu organizmu

Ruská vakcína Sputnik V. / SITA

Približne jeden zo siedmich dobrovoľníkov, ktorí dostali ruskú vakcínu proti Covid-19, sa podľa tamojšieho ministra zdravotníctva Michaila Murashka sťažoval na vedľajšie účinky, ako sú bolesti svalov, slabosť a horúčka, informuje portál RT.

Murashko v rozhovore pre ruské noviny Izvestija vysvetlil, že viac ako 300 ľudí už dostalo vakcínu Sputnik V v rámci trojfázového procesu a 14 percent sa sťažovalo na svoje zdravie.

„Ide o predpokladané vedľajšie účinky a zvyčajne zmiznú po dni, maximálne po dni a pol,“ uviedol minister.

Sputnik V je prvá vakcína proti Covid-19 na svete a oznámil ju prezident Vladimir Putin 11. augusta.

Takmer polovica Rusov nechce byť zaočkovaná a myslia si, že nebezpečenstvo koronavírusu je prehnané

Po registrácii Rusko oznámilo, že požiada dobrovoľníkov o účasť na rozsiahlej záverečnej skúšobnej fáze, do ktorej bude zapojených 40 000 občanov Moskvy. Prvotní účastníci dostali svoje prvé vakcíny minulý týždeň a neskôr dostanú posilňovaciu dávku. V rámci testovania si dobrovoľníci stiahnu mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžu hlásiť príznaky a uskutočňovať videohovory s lekármi.

Ruskú domácu vakcínu v súčasnosti vyrábajú tri veľké domáce podniky a existujú plány na začatie dodávky „veľkého množstva na konci novembra až decembra“. V auguste ruský minister obchodu a priemyslu Denis Manturov tvrdil, že krajina do konca roka vyrobí tisíc dávok vakcíny mesačne.

Proces výroby vakcíny, ktorý bol zaregistrovaný pred úplným súborom troch skúšobných fáz, kritizovali mnohí vedci v zahraničí za rýchle tempo výroby a nesprávne testovanie. Začiatkom septembra však rešpektovaný britský lekársky časopis The Lancet publikoval štúdiu pripravenú vývojármi Sputniku V, ktorá ukazuje, že je stopercentne účinná a vytvorila protilátky u všetkých 76 účastníkov pokusov v počiatočnom štádiu.

Ruská centrálna banka nevylučuje ďalšiu vlnu pandémie a ani nízke ceny ropy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info