fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Leščeňa bol by prvým diplomatom, ktorý by získal azyl v SR

Na snímke mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR Igor Alexandrovič Leščeňa. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa by bol prvým diplomatom, ktorému by SR udelila azyl, ak by oň požiadal.

Igor Leščeňa rezignoval z postu veľvyslanca na Slovensku v utorok 18. augusta. Stalo sa tak po tom, čo podporil občanov Bieloruska, ktorí protestujú proti údajne sfalšovaným výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých zvíťazil úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Slovenský premiér Igor Matovič (OĽANO) minulý týždeň vyhlásil, že keby sa Leščeňa pre svoj postoj nemohol vrátiť do Bieloruska a požiadal by na Slovensku o azyl, za svoju odvahu by ho mal dostať.

Riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga pre agentúru TASR potvrdil, že „Slovensko takúto situáciu doposiaľ v praktickej rovine neriešilo“.
Podľa slovenského zákona o azyle však nie je pri postupe udeľovania azylu diplomatický status relevantný. „Aj diplomat by teda bol podľa tohto zákona žiadateľom ako každá iná osoba a vo svojej žiadosti by musel vyšpecifikovať skutočnosti, pre ktoré o azyl žiada, napríklad z dôvodu prenasledovania za politické názory,“ uviedol Tomaga.

Lukašenko nazval bieloruské protesty „farebnou revolúciou“, pričom obviňuje zahraničné krajiny zo zasahovania

Slovenské ministerstvo podľa Tomagu nemá vedomosť o tom, či niektorý zo štátov Vyšehradskej štvorky udelil azyl diplomatovi. Zahraniční politici však už v niektorých krajinách V4 azyl dostali. Napríklad Česko udelilo v roku 2011 politický azyl bývalému ukrajinskému ministrovi hospodárstva Bohdanovi Danylyšinovi a bieloruskému opozičnému predstaviteľovi Alesovi Michalevičovi. V roku 2012 ho udelilo Olexandrovi Tymošenkovi, manželovi bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej. V roku 2018 dostal bývalý premiér Severného Macedónska Nikola Gruevski azyl v Maďarsku.

Bielorusko sa využíva ako „trampolína“ k útoku na Rusko, tvrdí Lukašenko

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info