HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Sme si istí, že do konca roka 2020 budeme mať desiatky miliónov dávok vakcíny“, tvrdí Biely dom

USA vakcína
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Trumpová administratíva očakáva, že do konca roka bude mať desiatky miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, uviedol v pondelok počas tlačového brífingu s novinármi oficiálny predstaviteľ.

„Sme si istí, že do konca roka sa objavia desiatky miliónov vakcín v amerických rukách,“ uviedol úradník. „V nasledujúcich týždňoch začneme klinické skúšky fázy 3 s najmenej jedným a pravdepodobne dvoma kandidátmi na vakcíny.“

Operácia Warp Speed je kombinované úsilie vedené ministerstvom zdravotníctva, Oddelenia Spojených štátov pre zdravotníctvo a služby ľuďom a rezortu obrany. Ich cieľom je dohliadať na hromadnú a rýchlu výrobu a distribúciu vakcíny na liečbu pacientov s koronavírusom, píše breitbart.com.

Operácia Warp Speed investovala do štyroch vakcín:

  • 456 miliónov dolárov do vakcíny od firmy Johnson & Johnson, ktorá má toto leto začať testovanie v prvej fáze
  • 483 miliónov dolárov do vakcíny od firmy Moderna, ktorá začala testy v prvej fázy už 16. marca;
  • 1,2 miliardy dolárov do vakcíny firmy AstraZeneca vyvinutej v spolupráci s University of Oxford, v prvej várke sa má vyrobiť najmenej tri milióny dávok pre Spojené štáty americké
  • 1,6 miliardy dolárov do vakcíny spoločnosti Novavax, ktorá má vyrobiť 100 miliónov dávok vakcíny koncom tohto roka.

Operácia Warp Speed investuje aj do výroby injekčných striekačiek, fľaštičiek, ihiel a ďalšieho zariadenia.

Bývalý Trumpov poradca tvrdí, že ľudia budú „šokovaní“ pri odhaleniach z Wu-chanu

Predstaviteľ uviedol, že pozitívne na súčasnom prepuknutí vírusu je to, že umožňuje desiatkam tisícov ľudí zúčastňovať sa na klinických skúškach potrebných na testovanie vakcín. Niektoré z nich sú pripravené v priebehu niekoľkých týždňov vstúpiť do tretej fázy klinického testovania.

„V každej z týchto klinických skúšok potrebujeme 30 000 osôb a musíme uskutočniť klinické skúšky v oblastiach, kde sa vyskytujú ohniská. Súčasné ohniská by nám mohli pomôcť získať vakcínu rýchlejšie, ako keby sme v USA žiadne ohniská nemali,“ uviedol predstaviteľ.

„Sme veľmi povzbudení – hoci nemôžeme veľa odhaliť – vďaka predbežným údajom, ktoré sme získali už minulý týždeň. Sme povzbudení počtom miest, ktoré sme už zriadili – množstvo a množstvo miest v celej krajine na klinické skúšky na prvých pár kandidátoch…“ dodal úradník.

Síce operácia Warp Speed plánuje zaočkovať čo najväčší počet ľudí, ale pracuje aj na liekoch, ktoré by mali byť k dispozícii oveľa skôr ako vakcíny. „Sme presvedčení, že budeme mať nové možnosti, ako zachrániť americké životy hneď po začiatku jesene,“ uviedol úradník.

Hlad by mohol zabiť viac ľudí ako Covid-19, varuje Oxfam

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info