HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Tento týždeň okolo nás preletí ďalších päť asteroidov

Ilustračné foto asteroidu / Pixabay

Lovci asteroidov NASA identifikovali ďalších päť asteroidov, ktoré ešte tento týždeň preletia okolo Zeme, ale čo je ešte horšie, identifikovali tiež jednu vesmírnu horninu, ktorá čoskoro prejde medzi Zemou a Mesiacom, informuje portál RT.

Vo vysoko alarmujúcich správach Strediska NASA pre štúdium blízkych pozemských objektov (CNEOS) sa uvádza, že lovci asteroidov identifikovali „potenciálne nebezpečný“ asteroid, ktorý v septembri preletí okolo Zeme vo vzdialenosti 71 805 km – len jedna pätinu vzdialenosti medzi nami a Mesiacom (384 399 km).

Očakáva sa, že Asteroid 2011 ES4, ktorý meria 49 metrov, preletí okolo Zeme 1. septembra o 10:49 hod. EDT (3:49 pm BST) rýchlosťou 29,375 km/h.

Našťastie, vzhľadom na jeho trochu malý priemer, aj keby nás skutočne zasiahol, nebol by to koniec života, ako ho poznáme, aj keď by sme to pocítili.

„Všetci sme Marťania!“: Prieskumníci vesmíru sa snažia vyriešiť záhadu života na Marse

Meteor Čeľabinsk, ktorý explodoval nad Ruskom 15. februára 2013, mal priemer iba 18 metrov, ale stále bol dostatočne veľký na to, aby spôsobil značné škody. Pri incidente bolo zranených približne 1 491 ľudí, väčšinou troskami, ako je rozbité sklo alebo popáleniny na koži, kvôli jasu explózie, ktorá bola 30-krát intenzívnejšia ako Slnko. Najmenej 112 ľudí muselo byť hospitalizovaných okamžite po incidente, dva vo vážnom stave.

 

Takže v nepravdepodobnom prípade, že by ES4 2011, takmer trikrát väčšia ako meteor Čeľabinsk, mal odbočiť a navštíviť nás, očakáva sa, že by mohlo dôjsť k značnému poškodeniu.

NASA

Medzitým pri nás v pondelok preletia dva asteroidy s rozmermi najmenej 30 metrov, 2020 KJ7 (30 m, približne polovica veľkosti Šikmej veže v Pise) a 2009 OS5 (42 m, alebo polovica veľkosti Sochy slobody). vo vzdialenosti 4,5 milióna a 6,75 milióna kilometrov.

V utorok to bude zase asteroid 2020 MQ2 (42 m), ktorý preletí vo vzdialenosti 6,4 milióna kilometrov. Vo štvrtok za ním bude nasledovať 2020 NM (21 m), ktorý sa bude nachádzať v bezpečnej vzdialenosti štyroch miliónov kilometrov.

V piatok ukončí tento týždeň 2020 MX (48 m), ktorý preletí vo vzdialenosti 5,6 milióna kilometrov.

Kométy sú pre Zem nebezpečnejšie ako asteroidy, varuje Európska vesmírna agentúra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info