HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kosovský prezident Hashim Thaci dorazil na súd do Haagu. Budú hjo vypočúvať

Kosovský prezident Hashim Thaci reční počas príchodu do budovy osobitného súdu pre Kosovo (KSC) 13. júla 2020 v Haagu. / TASR (AP)

Kosovský prezident Hashim Thaci v pondelok dorazil do holandského mesta Haag, aby ho vypočúvali medzinárodní prokurátori pre obvinenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. O svojej úlohe počas boja Kosovčanov o nezávislosť povedal, že „nikto nemôže prepísať dejiny“, informovala agentúra AFP.

„Pre môjho syna, moju rodinu, mojich ľudí a moju krajinu som pripravený čeliť tejto novej výzve a uspieť,“ povedal Thaci novinárom. „Nikto nemôže prepísať dejiny. To je cena slobody,“ dodal.

„Verím v dosiahnutie mieru prostredníctvom zmierenia a spravodlivosti. Som zástancom dialógu a (udržiavania) vzťahov so všetkými národmi,“ povedal Thaci pred vstupom do budovy súdu.

Osobitný súd pre Kosovo (KSC) v Haagu, ktorý sa zaoberá povstaním Kosova proti srbskej vláde z rokov 1998-99, koncom júna obvinil Thaciho, bývalého predsedu parlamentu Kadriho Veseliho a ďalších z vraždy, núteného zmiznutia, prenasledovania a mučenia. Thaci aj Veseli, ktorí slúžili ako vrchní velitelia bývalej Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK), tieto obvinenia odmietajú.

Čína uvalila odvetné sankcie na amerických kongresmanov

Obvinenia vznesené voči Thacimu a Veselimu nie sú konečné a súd bude teraz niekoľko mesiacov rozhodovať, či sú dostatočne podložené na spustenie súdneho procesu. Snahy o vyšetrenie údajných zločinov UČK priamo v Kosove boli dosiaľ marené rozsiahlym zastrašovaním. Thaci prisľúbil, že ak KSC potvrdí obžalobu z vojnových zločinov, odstúpi okamžite z funkcie.

Vojna v Kosove si vyžiadala vyše 10.000 mŕtvych a ďalších 1641 ľudí je stále nezvestných. Konflikt sa skončil po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO. Srbsko nezávislosť Kosova stále neuznalo.

Nepokoje v Srbsku: dôvody, režiséri, účinkujúci (Eleny Ponomarovová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info