HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Hnijúce mŕtvoly ohlodané potkanmi: Úrady začali nové vyšetrovanie na parížskej univerzite

smrť záhrobie
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Francúzski úradníci začali novú fázu vyšetrovania neúctivého zaobchádzania s ľudskými telami, ktoré uchovávalo výskumné centrum v Paríži po tom, ako fotografie vzniknuté v zariadení odhalili hrôzostrašné podmienky, informuje portál RT.

Francúzsky magistrát prebral vyšetrovanie „porušovania integrity mŕtvol“ v Centre pre darcovstvo tiel (CDC) na parížskej univerzite Descartes po prokurátoroch, ktorí sa o danú vec začali zaujímať už v minulom roku. Podľa právnika zastupujúceho postihnuté rodiny, ktoré telá svojich blízkych darovali univerzite za účelom výskumu, je magistrát s väčšou právomocou vhodnejší na vyšetrenie záležitosti.

Francúzsky magazín l’Express v novembri minulého roka informoval, že mŕtvoly odovzdané do centra pre vedecký výskum sú uskladňované neľudským a najmä nehygienickým spôsobom, čím sa vytvoril „masový hrob v centre Paríža“.

Notre Dame: Veža katedrály bude obnovená v štýle 19. storočia

Článok, v ktorom boli zverejnené fotografie zvnútra zariadenia, informoval, že telá boli naskladané jedno na druhom „nahé a rozkladajúce sa s otvorenými očami.“ Rozpitvané mŕtvoly ohlodané potkanmi ležali hneď vedľa hromady ľudského mäsa zabaleného vo vreciach na odpadky. Na jednej z fotografií je vidieť i oddelenú hlavu ležiacu na podlahe. Niektoré časti tela boli dokonca predané súkromným spoločnostiam bez vedomia kompatibilných osôb, informoval magazín.

Táto hrozivá situácia v CDC viedla k začatiu vládneho vyšetrovania, ako aj k žiadosti o dostatočné ospravedlnenie univerzity, ktoré následne pripustilo, že jej postupy neboli v súlade so „spoločenskými požiadavkami na rešpektovanie dôstojnosti“.

Po príšerných odhaleniach bolo zariadenie zatvorené francúzskou vládou. Vládni inšpektori v júni dospeli k záveru, že univerzita sa pri riadení CDC dopustila „závažných etických porušení“.

Neoficiálnemu hovorcovi Pussy Riot nariadili psychiatrickú expertízu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info