HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Bonul platil milióny eur firme, ktorá je vyšetrovaná v kauze Dobytkár

Marian Zetocha potápa aj nitrianskeho podnikateľa a oligarchu Smeru-SD Norberta Bödöra. Zdroj: TASR

Reklamná agentúra Roko, ktorá bola v rámci kauzy Dobytkár v priebehu minulého týždňa obvinená z prania špinavých peňazí, má väzby na nitriansku SBS Bonul. Pre podozrenie z toho istého trestného činu je obvinený aj syn majiteľa Bonulu Norbert Bödör. 

V korupčnej kauze na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) figuruje viacero obvinených. V jednej z najväčších korupčných káuz v histórii Slovenska malo podľa polície na úplatky pretiecť viac ako desať miliónov eur. To, že sa v hľadáčiku polície v súvislosti s akciou Dobytkár ocitla aj firma Roko, môže  Bonulu uškodiť, píše denník SME. 

Finančné vzťahy s reklamnou agentúrou môžu bezpečnostnej službe priťažiť na Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ). Ten totiž takmer každý rok prehodnocuje jej bezpečnostnú previerku. V prípade, ak o previerku príde, môže firma prísť o viaceré verejné zákazky, vysvetľuje SME.

Bonul mal medzi rokmi 2016 až 2018 zaplatiť firme Roko milióny eur s tým, že neprezradil, za aké služby či tovary platil. „Nevidíme dôvod na poskytovanie akýchkoľvek iných údajov, listín a informácií o podnikaní,“ napísal Bonul vo svojom stanovisku. 

Strana Spolu podáva kvôli znečisteniu v Istrocheme trestné oznámenie

Platby agentúre sa majú čiastkovo spomínať aj v uznesení o obvinení Bödöra a podnikateľa Petra Kubu. Práve Kuba mal vkladať peniaze z úplatkov v hotovosti na svoj účet a následne ich posielať na účty exšéfa PPA Ľubomíra Partiku a Bödöra. 

Podnikateľ v tejto súvislosti vypovedal aj o obchodných väzbách medzi firmou Roko a Bonulom. „Ide o úhrady z obchodného styku, ktoré boli realizované na základe riadne vystavených zmlúv o reklame, keďže Bonul mal záujem prostredníctvom spoločnosti Roko sa prezentovať napríklad ako generálny partner Slovenského olympijského domu na olympijských hrách v Brazílii,“ povedal na súde Kuba. 

SME dopĺňa, že iba jednu z ôsmich platieb, ktorú Bonul previedol na účet agentúry, dostala firma Roko pred olympijskými hrami. Zároveň má ísť o niekoľko miliónovú sumu, ktorá bola vyššia ako sponzorské sumy od iných partnerov. Otázne zostáva, za čo vlastne Bonul pred hrami platil. Kuba nevysvetlil ani ostatné platby. 

Najväčšia SBS na Slovensku s ročnými tržbami vo výške 50 miliónov eur má však stále veľký počet verejných zákaziek. NBÚ potvrdzuje, že Bonulu aj naďalej prehodnocuje bezpečnostnú previerku. Ak by o ňu napokon prišiel, stratil by množstvo zákaziek zo strany štátu. 

USA odmietli tvrdenia spravodajkyne OSN o likvidácii iránskeho generála

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info