HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Bojíte sa viac Matoviča alebo koronavírusu?

Predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: SITA/Úrad vlády SR

V čase, kedy hrozí nárast úmrtí, naša vláda stále nemá stanovené podmienky pre nastavenie relevantných protipandemických opatrení.

„Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí.“ To napísal premiér Igor Matovič na facebooku. Má pravdu, ale zároveň si treba uvedomiť, že ak premiér kritizoval predošlú vládu za to, že nemala pripravený pandemický plán, tak ani on už po vyše troch mesiacoch vládnutia nemá v ruke nič, čo by sa ním dalo nazvať.

„Plán máme na základe troch, štyroch mesiacov, keď sme museli robiť veci bez plánu,“ povedal na narýchlo zvolanej tlačovej besede premiér. Detaily nevieme a nový postup proti pandémii by mala vláda narýchlo schvaľovať možno až v auguste.

To naozaj? Ak minister zdravotníctva stihol medzitým poodvolávať riaditeľov nemocníc a koalícia sa skoro rozpadla kvôli nejakej diplomovej práci? V čase, kedy hrozí nárast úmrtí, naša vláda stále nemá stanovené podmienky pre nastavenie relevantných opatrení?

Minister zdravotníctva Krajčí predloží na stredajšie rokovanie vlády štatút pandemickej komisie

Vyzerá to tak,  že zasa pôjde všetko len podľa premiérovho aktuálneho pocitu. Sám pred novinármi hovoril, že začne riešiť situáciu pri 20 nakazených, potom hranicu posunul na 30, až teraz mu začala „blikať kontrolka“.

Nikto samozrejme nechce sa v tomto teple dusiť v rúškach, ale zodpovednosť by mala byť na prvom mieste. Ak sa doteraz Matovič chválil, ako sme to dobre zvládli, mal by konečne zatlačiť na svojich podriadených, aby prijali jasné pravidlá pre úpravu opatrení, ktoré nás majú chrániť všetkých.

Lebo povedzme si to na rovinu, veľkonočné uzatvorenie Slovenska bolo cez čiaru, ale nárast prípadov by si žiadal viac, ako len nejasné odkazy na facebooku. Pravidlá by mali byť jasne dané. Inak je to len z premiérovej strany len „prstocuc“, ktorý mzakrýva svoju neschopnosť postaviť sa za primerané opatrenia.

Ale veď rozhodne konzílium. Keď dobre, Matovič pochváli, keď zle, skryje sa za doteraz nevyriešenú pandemickú komisiu. A dovtedy sa môžeme zabávať nejakou diplomovkou…

Matovič vytvoril nový štýl politiky okydávania, jeho stratégia zaberá, myslí si politológ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info