Šírenie koronavírusu sa podľa WHO zrýchľuje, očakáva sa nárast počtu úmrtí
08 | 07 | 2020 I TASR

Čoskoro môže nasledovať aj prudký nárast počtu úmrtí.


Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie Michael Ryan v utorok vyhlásil, že šírenie nového druhu koronavírusu naďalej celosvetovo naberá tempo. Poukázal na výrazné zvýšenie v počte potvrdených prípadov nákazy nahlásených za posledných päť či šesť týždňov. Zároveň varoval, že čoskoro môže nasledovať aj prudký nárast počtu úmrtí.

"V apríli a máji sme mali 100.000 prípadov nákazy denne. Dnes máme 200.000 prípadov denne," vysvetlil doktor Ryan na online tlačovom brífingu. Ryan povedal, že počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom sa v týchto chvíľach zdá ustálený.

Motocyklistu zachytil vlak, tragédii sa nedalo zabrániť
Motocyklista sa snažil z koľajiska dostať, nehoda sa však skončila pre neho tragicky. Čítať ďalej
08 | 07 | 2020 | Peter Haluza


Upozornil však, že často nastáva oneskorenie medzi časom, keď sa zvýši počet potvrdených prípadov infekcie, a časom, keď sú nahlásené úmrtia. Trvá totiž určité obdobie, kým sa koronavírus u pacientov naplno rozvinie a infekcia vyústi do tragického konca.

Ryan tiež odmietol myšlienku, že výrazný nárast v počte prípadov spôsobuje rozsiahlejšie testovanie. Zdôraznil: "Táto epidémia sa zrýchľuje." Dodal, že dúfa, že kolektívne dosiahnuté poznatky o účinnej liečbe pacientov s ochorením COVID-19 pomôžu udržať mieru úmrtí na pomerne nízkej úrovni, ale nedá sa to zaručiť.

"Posledných päť, šesť týždňov naozaj zažívame iba rýchle zvyšovanie v počte prípadov nákazy. Takže si nemyslím, že bude prekvapením, ak začne znovu stúpať počet úmrtí," vyhlásil Ryan.

V Severnom Macedónsku zadržali kamión plný migrantov, vo vozidle ich cestovalo 211
Kamión plný migrantov, vrátane viac ako šiestich desiatok detí, idúci od gréckych hraníc zastavili v pondelok pred polnocou na juhu Severného Macedónska tamojší policajti. Informovalo o tom severomacendonské ministerstvo vnútra. Vo vozidle bolo 211... Čítať ďalej
08 | 07 | 2020 | Mário Martinka