HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Riasy menia farbu talianskych Álp na ružovú

Dokumentačná fotografia / Twitter (@DiMauro_b)

Ružový sneh pozorovaný na častiach ľadovca Presena má byť spôsobený rastlinou, ktorá spôsobuje, že ľad je tmavší a tým sa rýchlejšie topí.

Vedci v Taliansku v Alpách skúmajú záhadný zjav ružového. Má byť spôsobený riasami, ktoré urýchľujú účinky zmeny klímy, píše theguardian.com. O pôvode rias sa stále debatuje, ale Biagio Di Mauro z talianskej Národnej rady pre výskum uviedol, že ružový sneh pozorovaný na častiach ľadovca Presena je pravdepodobne spôsobený rovnakou rastlinou, aká sa nachádza v Grónsku.

„Riasa nie je nebezpečná, je to prírodný fenomén, ktorý sa vyskytuje počas jarných a letných období v stredných zemepisných šírkach, ale aj na póloch,“ povedal Di Mauro, ktorý predtým skúmal riasy na ľadovci Morteratsch vo Švajčiarsku. Rastlina, známa ako Ancylonema nordenskioeldii, sa nachádza v grónskej tzv. Tmavej zóne, kde sa ľad tiež topí. Za normálnych okolností ľad odráža viac ako 80% slnečného žiarenia späť do atmosféry, ale keď sa objavia riasy, stmavujú ľad, čo znamená, že absorbuje teplo a tým pádom sa rýchlejšie topí.

Čím sa ľad rýchlejšie topí, tým sa viac rias objavuje. Topenie ľadu riasam dodáva životne dôležitú vodu a vzduch, pričom v Passo Gavia v nadmorskej výške 2 618 metrov pridáva červené odtiene k bielemu ľadu. „Všetko, čo stmavuje sneh, spôsobuje, že sa topí, pretože to urýchľuje absorpciu žiarenia,“ povedal Di Mauro. „Snažíme sa kvantifikovať vplyv iných javov … na prehrievanie Zeme,“ povedal Di Mauro s tým, že prítomnosť turistov a lyžiarskych vlekov by mohla mať vplyv aj na riasy.

Turistov na ľadovci zmena klímy neteší; „Prehrievanie planéty je problém, posledná vec, ktorú sme potrebovali, sú riasy,“ uviedla turistka Marta Duranteová. „Nanešťastie robíme nezvratné škody. Myslím, že už sme v stave z ktorého niet návratu.“ Elisa Ponginiová z Florencie povedala, že má pocit, že Zem „nám vracia všetko, čo sme jej urobili“. „Rok 2020 je mimoriadny rok: došlo k strašným veciam,“ uviedla. „Podľa môjho názoru sa atmosférické javy zhoršujú. Zmena klímy je čoraz zreteľnejšia. “

Raketa namierená na americkú ambasádu v Iraku zasiahla neďaleký dom a zranila dieťa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info