HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Sú E-cigarety naozaj zdravšie? Alebo ide o podvod? Výskumy vedcov si platia sami výrobcovia

Zdroj: Twitter (NYC Health + Hospitals)

Keď sa novinári na tlačovej konferencii spýtali britskej zdravotnej agentúry PHE, odkiaľ majú informácie o tom, že sú e-cigarety zdravšie, ukázali im klasický klamlivý graf: „riziko nebezpečia“ – 99,6% u cigariet, 0,4 % u e-cigariet. PHE však žiadny iný dôkaz predložiť nedokázalo, píše portál Expres.

Tieto závery vychádzajú z výskumu z roku 2014. Tie sú kritizované za nedostatok dôkazov a nie sú v podstate vôbec platné. Na výskume sa podieľalo jedenásť vedcov na čele s profesorom Davidom Nuttym, skorším značne kontroverzným vládnym poradcom ohľadom drog.

To však zrejme málokoho prekvapí. Manipulácia s údajmi o vplyve na zdravie a platené„vedecké“ štúdie poznáme napríklad u Coca-Coly. Vo fajčiarskom priemysle ide podobne ako v tom nápojovom o obrovské sumy peňazí. Len obchodom s e-cigaretami pretečie ročne vo Veľkej Británii 340 miliónov libier (takmer 380 miliónov eur).

Keď sa permafrost roztopí, môžeme pykať všetci

Vedci, ktorý výskum spochybňujú, upozorňujú aj na ďalšie podozrivé skutočnosti. Jeden zo spomínaných vedcov, Karl Fagerström, je spojený s najväčšími tabakovými firmami na svete. Nijako sa tým netají a priznáva, že robí či robil konzultanta väčšine tabakových spoločností.

Pôsobivé grafy a lacné superlatívy sú len takým epitafom toho, že čo je dnes „pravda“, záleží len na tom, koľko máte peňazí.

Rusky chcú byť opäť prirodzené

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info