HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Šéf Štatistického úradu podpísal zmluvu s J&T bez odobrenia vládou

Šéf Štatistického úradu SR Alexander Ballek, Zdroj: TASR

Štatistický úrad SR sa má začiatkom budúceho roka presťahovať do budovy, ktorú vlastní J&T Real Estate. Jeho riaditeľ Alexander Ballek podpísal s J&T zmluvu bez toho, aby mu tento krok odobrila vláda. 

Ballek mal pritom povinnosť povinnosť predložiť materiál k novej zmluve do konca januára 2020, čo mu nariadila ešte bývalá vláda. Štatistický úrad návrh predložil až vo februári s tým, že odchádzajúca vláda ho už nestihla schváliť a napokon materiál stiahol. Návrh neodobrovala ani nová vláda, informuje denník SME. 

Zmluva o budúcej zmluve, ktorú Ballek podpísal v máji tohto roka, pritom v prípade jej vypovedania hrozí pokutou do výšky približne 5,9 milióna eur. Nájom v novej budove sa podľa zmluvy bude blížiť dvom miliónom eur ročne. 

Obdobnú zmluvu s J&T o nájme nových priestorov však kvôli pochybnostiam predtým odmietlo ministerstvo spravodlivosti ešte pod vedením Gábora Gála (Most-Híd). Priestory, na ktorých sa so spoločnosťou dohodol Ballek, sa pritom nachádzajú na tej istej adrese v biznis zóne Westend Plazza.

Boss takáčovcov „Kudla“ tvrdí, že na vraždu Krajčiho nemal dôvod

„Štatistický úrad musel doriešiť svoju priestorovú situáciu, pretože riziko ohrozenia bezpečnosti zamestnancov, respektíve straty dát dosiahlo netolerovateľnú úroveň,“ vysvetľuje situáciu hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Podľa SME hovoria pracovníci úradu o tom, že o podpise zmluvy rokovali s útvarom Hodnoty za peniaze aj s ministerstvom financií. Obe inštitúcie sa ale od celej veci dištancujú a tvrdia, že materiály mala napokon ešte schváliť vláda. 

Legislatívnej rade vlády sa však nepozdávala pri realizácii tejto zmluvy ani samotná výška nájmu či výdavky na sťahovanie Štatistického úradu. V rámci zmluvy si úrad už zazmluvnil aj úpravu priestorov priamo pre jeho potreby. Okrem nájmu vo výške takmer dvoch miliónov eur ročne by musel úrad platiť aj ďalších približne 600-tisíc eur určených na prevádzkové náklady. 

Úrad vlády zatiaľ nevie povedať, ako sa bude správať pri šírení koronavírusu v budúcnosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info