HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

S Lučanským už by sme sa nezhodli, povedal minister Mikulec (aktualizácia)

Minister vnútra Roman Mikulec a prezident Policajného zboru Milan Lučanský. Foto: SITA/Milo Fabian

Minister vnútra žiadnu politizáciu v Policajnom zbore nevníma.

„Ja nevidím žiadnu politizáciu a toto nie je celkom korektné, pretože ja som sa aj s pánom Lučanským o tom rozprával. Pýtal som sa ho na to, v čom vidí politizáciu a nevedel mi celkom na to odpovedať,“ vyhlásil v reakcii na oznámenie o vzdaní sa funkcie policajným prezidentom Milanom Lučanským minister vnútra Roman Mikulec.

„Boli aj veci na ktorých sme sa nevedeli zhodnúť a na ktorých by sme sa predpokladám ani do budúcnosti nezhodli,“ povedal ďalej minister s tým, že Lučanský pôsobil dlhé roky pod vedením R. Kaliňáka a D. Sakovej a preto mali na veci odlišný pohľad.

„Viete, ak chceme naplniť to, čo sme sľúbili pred voľbami, ak chceme dokázať očistiť policajný zbor, lebo tá dôveryhodnosť za uplynulé roky utrpela dosť vážnym spôsobom, tak jednoducho boli témy a boli oblasti, na ktorých sme nevedeli nájsť spoločnú reč. Ja som preto rád, že sa pán Lučanský rozhodol tak, ako sa rozhodol,“ dodal minister.

Marek Ťapák končí na poste programového riaditeľa RTVS

Aktualizované 30.6. o 16.32. hod.:

Mikulec dnes zároveň zdôraznil, že po nástupe do funkcie vydal príkaz na zastavenie všetkých personálnych pohybov v policajnom zbore. „Nebolo to namierené na pána Lučanského,“ uviedol v súvislosti s argumentom odchádzajúceho policajného prezidenta o oklieštení jeho kompetencii.

Koalícia podľa neho momentálne zároveň prehodnocuje spôsob, akým by mal byť vybraný nový šéf polície.

Pokiaľ by súčasná koalícia nestihla nového šéfa polície vybrať do konca augusta, keď Lučanský končí, podľa ministra vnútra je jednou z možností, že zbor dočasne povedie policajná viceprezidentka Jana Maškarová. Pokiaľ ide o prípadnú výmenu šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana, podľa Mikulca to nie je na programe dňa. „Je šéf NAKA, ale uvidíme do budúcna,“ dodal minister vnútra.

Odchod Lučanského je začiatok očisty Policajného zboru, tvrdí Šípoš

„Nechcem sa pozerať na to, ako sa policajný zbor politizuje,“ vyhlásil v utorok na tlačovej besede odstupujúci prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Ďalším dôvodom je oklieštenie jeho právomocí pri menovaní policajných funkcionárov.

Podľa neho viacero útvarov začína pociťovať svoju nefunkčnosť a aj personálne a technické problémy. Lučanský skončí vo funkcii ku koncu augusta.

Lučanskému sa nepáči, že mu niektorí predstavitelia vládnej koalície deklarujú nedôveru „na dennodennej báze“. Zdôraznil, že ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) si váži ako človeka, no ten sa „nie celkom orientuje v polícii“.

Lučanský je vo funkcii šéfa polície od júna 2018, vymenovala ho bývalá ministerka vnútra Denisa Saková. V roku 2019 následne Lučanský uspel vo výberovom konaní na post šéfa polície podľa novoprijatého zákona.

Súd oslobodil bývalého riaditeľa Lesov SR Jozefa M.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info