HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA SLOVENSKO

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú veľké zmeny

Na snímke zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO), podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 26. schôdze vlády SR 24. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič, ekonomika je aktuálne na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny.

Podnikateľské prostredie na Slovensku čakajú veľké zmeny. Vláda v stredu schválila s pripomienkami dlho očakávaný zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia. O zmenách bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

„Cieľom je všestranná podpora podnikateľského sektoru pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19,“ konštatuje sa v predkladacej správe. Podľa Ministerstva hospodárstva SR totiž podnikateľské prostredie na Slovensku akútne potrebuje zlepšenie.

Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

V súvislosti so zhabanými zariadeniami v NASES má Smer-SD podozrenie na viaceré trestné činy (aktualizácia)

„Odstránenie týchto prekážok prispeje k rýchlejšiemu naštartovaniu hospodárstva SR po uvoľnení opatrení po pandémii choroby COVID-19,“ konštatuje rezort. Z týchto dôvodov neboli podľa neho vykonané konzultácie pri všetkých bodoch. „Avšak mnohé podnety na zmeny, ktoré boli zapracované do návrhu zákona, predložili aj samotní podnikatelia. Návrh zákona je výsledkom širokého konsenzu ústredných orgánov štátnej správy a dialógu s podnikateľskou obcou,“ tvrdí ministerstvo.

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič, ekonomika je aktuálne na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny a je nutné vytvoriť prostredie, kde sa zamestnávatelia nebudú báť podnikať a vytvárať nové pracovné miesta.

114 opatrení

“Práve toto bol náš cieľ, maximálne zjednodušiť podnikateľské prostredie a odstrániť zbytočnú “buzeráciu”, nadprácu,” uviedol predseda vlády. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka je dnešný deň pre slovenské podnikateľské prostredie najkrajší od zavedenia daňovej reformy.

ZSSK obnovuje medzištátnu dopravu s Poľskom

Celkovo ide o 114 opatrení, 80 z nich ide priamo cez zákon, zvyšné majú formu uznesení. “Nekončíme, pracujeme ďalej. Ešte tento rok na jeseň predstavíme druhý takýto veľký balík s jasným cieľom, chceme zlepšiť pozíciu Slovenska,” avizoval minister.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec označil schválený balík za najmasívnejšie zlepšenie podnikateľského prostredia za posledných 20 rokov. Na jeho tvorbe sa podieľalo 10 ministerstiev. Predbežné úspory pre podnikateľov odhadol na 100 mil. eur.

Šéf rezortu práce Milan Krajniak vyzdvihol, že zákon podporili tak zamestnávatelia, ako aj zamestnanci. “Pomáhať podnikateľom a ľuďom sa dá spoločne, bez toho, aby sme ich museli stavať proti sebe,” vyhlásil. Minister financií Eduard Heger očakáva iba priaznivé dopady prijatých zmien. Zdravé podnikateľské prostredie podľa neho úzko súvisí so zdravými verejnými financiami.

Vláda chce cez mobily získavať informácie o ľuďoch prichádzajúcich z „nebezpečných“ krajín

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info