HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kanadská polícia varuje saudského disidenta, že sa stal terčom Saudskej vlády

Omar Abdulaziz / saudileaks.org/

Omar Abdulaziz, blízka osoba zavraždeného novinára Jamala Khashoggiho, sa dozvedel, že sa stal cieľom Saudskej Arábie

Významný saudskoarabský disident, ktorý žije v exile v Kanade, uviedol, že ho kanadské úrady nedávno varovali, že je „potenciálnym cieľom“ Saudskej Arábie a že musí prijať preventívne opatrenia na svoju ochranu, píše theguardian.com.

Omar Abdulaziz, 29-ročný aktivista, ktorý mal úzke vzťahy s Jamalom Khashoggim, zavraždeným novinárom z Washington Post, povedal, že je presvedčený, že Kanaďania majú dôveryhodné informácie o možnom pláne ublížiť mu. Video bloger a aktivista, ktorý má takmer pol milióna sledovateľov na Twitteri, verejne hovoril o svojom boji proti propagande Saudskej vlády a jej používaní internetových trollov na Twitteri.

V roku 2018 vedci z Citizen Lab na univerzite v Toronte, ktorí sledujú používanie spywerov, oznámili Abdulazizovi, že veria, že jeho telefón bol napadnutý systémom, ktorý spájajú so Saudskou Arábiou. V čase údajného hackovania bol Abdulaziz v pravidelnom kontakte s Jamalom Khashoggim, publicistom Washington Post, ktorý bol neskôr zavraždený na saudskom konzuláte v Istanbule. Po údajnom hacku bolo niekoľko členov Abdulazizovej rodiny a priateľov v Saudskej Arábii zatknutých.

Začali sa rozhovory o jadrovom odzbrojení medzi USA a Ruskom. Čína sa zatiaľ nepripojí

Zatiaľ čo Abdulaziz žije už roky s vedomím, že je jedným z desiatok saudských disidentov v mieridlách korunného princa Mohameda bin Salmana, de facto saudského vládcu, aktivista uviedol, že nedávne varovanie naznačujú aktuálne a reálne nebezpečenstvo.

„[Kanadské úrady] dostali nejaké informácie týkajúce sa mojej situácie, že by som mohol byť potenciálnym cieľom,“ povedal Abdulaziz Guardianovi. „MBS ( Mohameda bin Salmana ) a jeho skupina alebo – neviem – jeho tím, mi chcú ublížiť. Chcú niečo urobiť, ale neviem, či je to atentát, únos, neviem – ale niečo nie OK, tým som si istý. “

Abdulaziz uviedol, že toto bolo prvýkrát, čo ho priamo kontaktovala kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP), federálna policajná sila krajiny. „Pýtali sa ma:„ Čo si o tom myslíte? “Povedal som, „ som šťastný,“ povedal Abdulaziz so smiechom. „Mám pocit, že niečo robím. Viete, ak nerobíte nič, čo by MBS trápilo, znamená to, že nepracujete veľmi dobre.“

Počas mierového úsilia uniesol Taliban desiatky civilistov

„Pri svojich predchádzajúcich kontaktoch s kanadskou vládou bol vždy informovaný o všeobecných hrozbách a rizikách, ale tentoraz je to iné,“ uviedla Alaa Mahajna. „Varovanie pred vážnymi hrozbami, ktoré hrozia jeho životu boli tentokrát iné. Bolo formálne a bolo oznámené s jasným pocitom naliehavosti. Prišla aj rada, aby sa prijali preventívne opatrenia. Bolo to dôveryhodnejšie a konkrétnejšie.“

Abdulaziz povedal, že je presvedčený, že takéto údajné hrozby, ktoré vychádzajú z kráľovstva, môžu potlačiť nesúhlas, ale že bude aj naďalej spochybňovať vládu Saudskej Arábie. „Nechcem vám povedať, že sa bojím. Nie, úprimne. Ale aby ste boli pripravení, musíte urobiť určité opatrenia, “povedal.

Hovorca saudského veľvyslanectva vo Washingtone sa k situácii nevyjadril. Americké spravodajské agentúry údajne zistili, že princ Mohammed nariadil vraždu Khashoggima, ale kráľovstvo obvinilo z vraždy nekontrolovaných agentov Saudskej Arábie.

Na minuloročnom vystúpení vo Washingtone Post, Abdulaziz uviedol, že verí, že „koordinovaná kampaň obťažovania zo strany Saudskej vlády“ súvisí s jeho prácou v boji proti saudským trollom na Twitteri, ktorých on a Khashoggi nazvali „elektronické včely“. Pred Khashoggiovou vraždou sa Abdulaziz a Khashoggi snažili zmobilizovať armádu dobrovoľníkov, ktorí by trollom čelili.

Polícia zatkla desiatky ľudí počas zrážok po demonštrácii v Haagu

Vzostup Mohammeda bin Salmana ako korunného princa v roku 2017, zmenil povahu Twitteru v Saudskej Arábii. Pred jeho vládou mohli občania Saudskej Arábie relatívne slobodne používať Twitter na vyjadrenie svojich názorov, povedal Abdulaziz.

„To sa všetko zmenilo so vzostupom MBS. Saudský Twitter sa postupne premenili na propagandistickú platformu, kde vláda rozmiestnila trollov a vyvíjala nátlak na influencerov, aby zosilnili jej posolstvá,“ napísal Abdulaziz minulý rok vo Washington Post. „Viac ako 30 influencerov mi povedalo, že Saudská vláda ich vydierala materiálmi získanými hacknutím ich telefónov. Dostali dve možnosti: Tweetujte propagandu alebo sa zverejní váš súkromný obsah telefónov, vrátane obrázkov na Twitteri.“

Abdulaziz bol považovaný za jedného z troch najvplyvnejších používateľov Twitteru. Napísal: „Teraz som v exile; ďalší bol zatknutý a tretí užívateľ zmizol. Všetky jeho tweety boli odstránené.“ Napriek nedávnej hrozbe Abdulaziz povedal, že sa v Kanade stále cíti bezpečne. „Koniec koncov som v poriadku. Som v poriadku v Kanade. Dúfam, že neurobia nič hlúpe,“ povedal.

Vzťah Kanady so Saudskou Arábiou sú už od roku 2018 chladné. Vtedajšia ministerka zahraničných vecí – teraz podpredsedníčka vlády – Chrystia Freelandová kritizovala saudskú represiu voči disentu.

Bolton môže vydať svoju knihu, ale jeho konanie by mohlo spôsobiť „nenapraviteľnú škodu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info