HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Najznámejší francúzsky kohút dokikiríkal

Corinne Fesseau s kohútom Mauriceom / Facebook (‎Maurice le Coq d'Oléron)

Kohút Maurice, ktorého ranné kikiríkanie doviedlo až pred francúzsky súd, už nezakikiríka. Uhynul, oznámila agentúra AFP s odvolaním na Mauricovu majiteľku.

O skone kohúta, ktorého súdne spory sa stali stelesnením konfliktov medzi pôvodnými a obyvateľmi francúzskeho vidieka a novými prisťahovalcami, informovala napríklad aj britská stanica BBC.

„Zomrel minulý mesiac počas karantény. Našli sme ho ležať pri kurníku. Uhynul, aj keď sme urobili všetko, čo bolo v našich silách,“ uviedla Corinne Fesseauová. Kohút sa dožil šiestich rokov, v posledných mesiacoch ale bojoval so zápalom.

„Maurice bol symbolom života na vidieku, bol to hrdina,“ ocenila žena, ktorá v súdnom spore podľa verdiktu nakoniec získala od žalobcov 1000 eur. Operenca pochovala vo svojej záhrade. „Kúpili sme nového kohúta a pomenovali sme ho zase Maurice. Kikiríka rovnako dobre, ale nikdy nebude ako náš Maurice, „povedala.

Donald Trump – prezident ktorý o svete nevie nič

Kauza začala ako banálny susedský spor medzi párom penzistov, ktorí sa cítili byť ranným kikiríkaním kohúta rušení pri svojom pobyte v ich vidieckom sídle na turistami hojne navštevovanom ostrove Oléron. Aféra zaujala aj svetovú tlač, písal o nej napríklad aj americký denník The New York Times. Na podporu Mauricea vznikla aj petícia a ľudia si mohli zakúpiť tričko s nápisom „Nechajte ma spievať“.

Vlani v septembri súd v západofrancúzskom meste Rochefort vyniesol verdikt v prospech kohúta. Justícia povolila operencovi, aby pokračoval vo svojom kikiríkaní a odmietla sťažnosti susedov na budenie za úsvitu. Prípad sa stal aj symbolom konfliktov medzi „domorodcami“ a novými obyvateľmi vidieka, ktorého zvuky a vône sa ocitli v epicentre rôznych svárov.

Spor vrcholil práve počas kampane za zachovanie autentického vidieka aj s jeho hlukmi a pachmi. Tá prinútila poslancov, aby na začiatku tohto roka v prvom čítaní odhlasovali návrh zákona, ktorý má zakotviť zmienku o „zmyslovom dedičstve vidieka“ do francúzskeho práva.

„Nezávislý“ overovateľ faktov na Facebooku je neobjektívny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info