HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Severná Kórea zvyšuje napätie. Vyhráža sa vyslaním vojenských jednotiek na hranicu s Južnou Kóreou

Na nedatovanej snímke, ktorú poskytla severokórejská vláda, je severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu na zasadnutí Ústrednej vojenskej komisie vládnucej komunistickej Kórejskej strany práce / TASR (AP)

Soul vyhlásil, že „už nebude tolerovať“ provokácie, hoci nebolo jasné, čo plánuje.

Severná Kórea vyhlásila, že vyšle jednotky do oblastí blízko hraníc s Južnou Kóreou. Tento krok by výrazne zvýšil napätie iba deň potom, čo Pyongyang vyhodil do vzduchu kanceláriu zriadenú na podporu lepších väzieb medzi oboma krajinami, píše theguardian.com

Presun vojsk do rezortu Mount Kumgang na východnom pobreží a do priemyselného komplexu Kaesong, ktorý sa nachádza severne od hranice, by znamenal ďalší krok smerom k roztrhaniu dohôd zameraných na zníženie potenciálneho konfliktu v demilitarizovanej zóne [ DMZ ], ktorá rozdeľuje polostrov od konca kórejskej vojny v rokoch 1950-53.

Hovorca generálneho štábu [severnej] kórejskej ľudovej armády povedal, že jednotky budú vyslané na „obnovenie všetkých druhov pravidelných vojenských cvičení“ na týchto dvoch miestach. Obe miesta sú už niekoľko rokov uzavreté a kedysi boli symbolom medzikórejskej jednoty. Severná Kórea uviedla, že obnoví vojenské cvičenia, strážne miesta v pohraničných oblastiach a otvorí miesta na frontovej línií, ktoré jej umožnia posielať propagandské letáky cez hranice do Južnej Kórey.

Týmito krokmi by sa zrušila deklarácia Panmunjom, ktorú v septembri 2018 podpísal vodca severokórejskej republiky Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Čä-in  V nej sa dohodli na ukončení „všetkých nepriateľských činov“ v tejto oblasti. V reakcii na tieto kroky, juhokórejský prezidentský Modrý dom v stredu vyhlásil, že „už nebude tolerovať“ severokórejské provokácie. Nebolo však jasné, čo Soul plánuje.

O čom je smrteľný spor medzi Indiou a Čínou?

Pchjongjang tvrdí, že bol nútený konať, pretože Soul nezabránil preletu letákov utečeneckých skupín cez DMZ, ktoré obsahovali propagandistické myšlienky namierené proti prezidentovi Severnej Kórei. Štátna spravodajská agentúra KCNA v utorok uviedla, že zničenie styčného úradu – ktorý slúžil ako de facto veľvyslanectvo pre dve Kórey – bolo „odrazom horlivosti našich rozzúrených ľudí.“

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí reagoval na zničenie budovy a uviedol, že Washington „plne podporuje“ úsilie Soulu o korektné medzikórejske vzťahy a vyzval Pyongyang, aby sa zdržal ďalších kontraproduktívnych akcií. Európska únia odsúdila rozhodnutie Severnej Kórey zničiť budovu kde sa reprezentanti z oboch krajín stretávali a označila tento krok ako „neprijateľný“. Hovorca uviedol, že opatrenia režimu „zvyšujú napätie, destabilizujú situáciu a podkopávajú úsilie o diplomatické riešenie na Kórejskom polostrove“.

AKTUÁLNE: KĽDR zrejme vyhodila do vzduchu medzikórejský styčný úrad v Kesongu (aktualizácia)

Juhokórejské ministerstvo obrany vyzvalo Severnú Kóreu, aby dodržiavala dohodu z roku 2018. Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť, Kim You-geun uviedol, že zničenie styčnej budovy „zlomilo očakávania všetkých ľudí, ktorí dúfajú v rozvoj medzikórejských vzťahov a v trvalý mier na polostrove“. Kim Jo-čong, vplyvná mladšia sestra Kim Čong-una, odmietla juhokórejskú ponuku na vyslanie zvláštnych vyslancov do Pchjongjangu, ktorých cieľom malo byť situáciu napraviť. Podľa KCNA návrh označila za „netaktný a zlovestný“.

„Severokórejské provokácie, aj keď boli doteraz nasmerované na Soul, by mohli nakoniec viesť k zvýšenému napätiu s USA,“ uviedol Tobias Harris a Victor Cha z Teneo Intelligence, poradenskej spoločnosti so sídlom vo Washingtone. „Je možné, že sa Pchjongjang mohol pokúsiť znovu získať pozornosť Donalda Trumpa, pretože prezident sa práve zaoberá Covidom-19, masovými protestmi a monosťami znovuzvolenia.“

Leif-Eric Easley, profesor na univerzite Ewha v Soule, uviedol, že zničenie styčného úradu bolo „činom politického násilia, ktoré symbolizuje skutočnosť, že roky medzikórejskej angažovanosti boli zredukované na prach. Ak Pyongyang vytvorí takúto drámu ohľadom letákov, predstavte si, ako zareaguje na tohtoročné vojenské cvičenia medzi USA a Južnou Kóreou.“

WHO varuje pred ďalším rušením karanténnych opatrení v Anglicku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info