fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Odpadové vody v Európe odhalili nadmerné zvýšenie konzumácie drog

Ilustračné foto / Pixabay

Štúdia odpadových vôd od takmer 50 miliónov ľudí v Európe odhalila rastúci trend v konzumácii nelegálnych drog, informuje BBC.

V marci 2019 orgán EÚ pre monitorovanie drog analyzoval vzorky odpadových vôd zo 68 miest v 23 európskych krajinách. V testoch sa zistila prítomnosť štyroch nezákonných drog: amfetamínu, kokaínu, MDMA (známe tiež ako extáza) a metamfetamínu. Testy preukázali nadmerný celkový nárast týchto štyroch látok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Do boja proti koronavírusu sa zapojili aj Google, Microsoft či Facebook

Agentúra EÚ uviedla, že nárast naznačuje, že extáza už nie je „piatkovou alebo kultúrnou drogou obmedzenou na tanečné kluby a večierky,“ ale v súčasnosti ju „používa širšia škála mladých ľudí v bežných a každodenných prostrediach.“

Po konzumácii sa látky vylúčia močom pred tým, ako skončia v kanalizácii.

Vedci z EMCDDA (Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť) môžu testovaním v čistiarňach odpadových vôd „odhadnúť množstvo drog spotrebovaných komunitou.“ Štúdia uvádza, že „najčastejšie užívanie kokaínu stále dominuje v západných a juhoeurópskych mestách,“ najmä v Holandsku, Belgicku, Španielsku a Veľkej Británii.

Drogvé testy odpadových vôd na celom svete v posledných rokoch stúpajú, pretože vedci sa snažia porozumieť návykom na užívanie drog počas dlhšieho obdobia.

Spomalia jarné teploty šírenie koronavírusu?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info