fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nemecká vláda plánuje kvôli koronavírusu zoštátňovať firmy

Olaf Scholz a Angela Merkelová / Fotokoláž

Kvôli ekonomickým dopadom šírenia koronavírusu bude Nemecko nútené pristúpiť k tvrdým opatreniam. Niektoré súkromné firmy bude nutné zoštátniť, tvrdí minister financií Olaf Scholz.

Nemecká vláda zároveň vyhlásila, že v snahe o minimalizáciu negatívnych dopadov na ekonomiku  poskytne podporu súkromným firmám až do výšky pol bilióna eur.

Naša krajina čelí veľmi vážnej situácii“, zdôraznil Scholz. Podľa nemeckého ministra financií je aktuálne potrebné zamerať sa najmä na zachovanie pracovných miest. Program pomoci bude preto zameraný na malé, stredné ale aj veľké súkromné spoločnosti.

Krajina si podľa ministra financií môže toto opatrenie dovoliť aj napriek nepriaznivej situácii na globálnych finančných trhoch. Nemecko sa podľa jeho slov totiž nachádza v dobrej rozpočtovej situácii a dotácie môže poskytnúť všetkým spoločnostiam, ktoré si o ne zažiadajú.

Čínsky diplomat označil za pôvodcu koronavírusu USA

O mimoriadnych zmenách, ktoré plánuje Nemecko uskutočniť, informuje na svojom Twitteri aj český spravodajský web ČT24. Nemecko sa tak podľa dostupných informácií môže dostať do situácie, kedy niektoré z podnikov začne znárodňovať.

Spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier v tomto kontexte nevylučuje dočasné zoštátnenie niektorých strategických podnikov v krajine. V súčasnosti však podľa vlastných slov nevidí dôvod na masívne znárodňovanie súkromných podnikov.

Kvôli koronavírusu platí v Česku núdzový stav

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info