fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO ŠPORT

Tóth a spol. majú hlavybôľ, hľadajú preteky na plnenie olympijských limitov

TASRR

Pondelkové rozhodnutie, ktorým Slovenský atletický zväz (SAZ) – vzhľadom na nariadenie 14-dňového zákazu organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí na slovenskom území pre šíriaci sa koronavírus, ktoré oznámil dosluhujúci premiér SR Peter Pellegrini – zrušil aj 39. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka so štatútom podujatia Európskej atletiky (EA) nepotešil ani slovenských reprezentantov na čele s olympijským šampiónom Matejom Tóthom.

Naopak, spôsobilo im to komplikácie, keďže organizátori rušia podujatia a oni prichádzajú o možnosti plniť limity na OH 2020 v Tokiu.

„Situácia je veľmi zložitá, ja osobne nevidím veľmi reálne, aby sa Dudinská päťdesiatka uskutočnila v nejakom náhradnom termíne. Už 4. apríla sú totiž v programe ďalšie preteky so štatútom EA v Poděbradoch, o ďalší mesiac, 2. a 3. mája, svetový šampionát chodeckých družstiev v bieloruskom Minsku. Uzávierka nominácie v chôdzi na 50 km na olympiádu je už 31. mája. Aj vzhľadom na tieto šibeničné termíny sa už začalo debatovať o tom, že v Poděbradoch by sa okrem súťaží na 20 km išla napokon aj päťdesiatka,“ vysvetlil pre atletika.sk šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Gauffová sa tešila na premiéru, Nadal na boj o štvrtý titul. Aj veľký turnaj v Indian Wells ustúpil koronavírusu

Matej Tóth, ktorý má za sebou skvelú prípravu v Juhoafrickej republike v Dullstroome, kde nachodil rekordné objemy, i na Kanárskych ostrovoch na Tenerife v stredisku Vilaflor, teraz hľadá miesto, kde by si mohol zaistiť olympijskú miestenku.

„Robíme, čo sa dá. Vyzeralo to tak, že pôjdeme teraz v sobotu 14. marca do Ivanofrankivska na ukrajinský šampionát, ibaže sme zistili, že sa nejde päťdesiatka, ale len 35 kilometrov. Najnovšie je v hre francúzsky šampionát 22. marca v Giene. Lenže či bude, to nevieme, lebo aj vo Francúzsku už platí zákaz organizovať podujatia nad 1000 ľudí. Uvidíme… Nevyzerá to dobre, ale stále trénujem. Ak sa niečo objaví, operatívne to budeme riešiť,“ uviedol pre web SAZ 37-ročný chodec banskobystrickej Dukly, ktorého prestížny americký odborný magazín Track and Field News označil za najlepšieho svetového chodca na 50 km v uplynulom desaťročí.

Ak Tóthovi nevyjde štart v Giene, potom sú v hre už len dve možnosti – buď zaradiť preteky na 50 km do programu v Poděbradoch, alebo sa o limit pokúsiť až na májových MS družstiev v Minsku.

Slovan potreboval proti Banskej Bystrici predĺženie, oslabené Košice si poradili so Zvolenom, Paršin 2+1

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info