fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Údajný strelec z Utrechtu čelí obvineniam z terorizmu

Foto: TASR/AP

Štyria ľudia zomreli, keď neznámy strelec v marci 2019 spustil paľbu na električku v holandskom Utrechte. Podozrivý, ktorý sa podľa správy úradov priznal k útoku, teraz čelí niekoľkým obvineniam z vraždy a terorizmu pred súdom. Informuje DW.

V pondelok sa mal začať proces proti mužovi obvinenému z terorizmu a zabitia štyroch osôb v električke v holandskom meste Utrecht z roku 2019. Prokurátori obvinili Gokmana T. z trestných činov terorizmu, štvornásobnej vraždy a troch pokusov o vraždu. Ak bude uznaný vinným, bude čeliť maximálnemu trestu väzenia.

Obžalovaný, holandský občan tureckého pôvodu, bol zatknutý počas osemhodinového pátrania po minuloročnom útoku z 18. marca. Vyšetrovatelia uviedli, že dôkazy poukazujú na teroristický motív, a citovali list ktorý zostal v únikovom aute: „Robím to pre svoje náboženstvo. Zabíjate moslimov a chcete nám naše náboženstvo odobrať, ale to sa vám nepodarí. Alah je veľký. “

Podozrivý zo streľby v električke v Utrechte sa priznal

Prokuratúra tvrdí, že Gokman T. sa v minulom roku priznal k spáchaniu trestného činu. Popísali ho ako recidivistu, užívateľa drog a „ťažko zvládnuteľnú osobnosť“, uviedli však, že predchádzajúce vyšetrovania týkajúce sa jeho osoby, neviedli k domnienke že plánuje teroristický útok.

Streľba otriasla Holandskom a prinútila Utrecht zvýšiť stupeň teroristickej hrozby na najvyšší stupeň. Počas pátrania sa tiež zvýšila bezpečnosť na letiskách a na kľúčových miestach po celej krajine. Obžalovanému bolo nariadené podrobiť sa psychologickému vyšetreniu pred začatím súdneho konania, ktoré je naplánované na tento týždeň.

Pri streľbe v nemeckom meste Hanau zomrelo najmenej osem ľudí, piati sú ťažko zranení

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info