fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vzorom kolies japonského lunochodu sú ťavie kopytá

Foto / Twitter

Neobvyklá konštrukcia by mala vozidlu pomôcť nezapadnúť v mesačnom prachu, ktorý je omnoho jemnejší a zradnejší než saharské piesky. Uviedol Life.ru.

Na výstave Consumer Electronics Show v Las Vegas predviedli prototyp kolesa pre plánované japonské vozidlo na Mesiac. Jeho konštrukcia napodobňuje tvar kopyta ťavy. Je ako dvojité koleso. Teda dve pneumatiky umiestnené blízko seba. Ako vývojári zdôraznili, také „dvojité“ kopyto pomáha ťavám, aby neuviazli v piesku. Presne ten istý účinok očakávajú od svojich „ťavích“ kolies.

Nové kolesá sú navrhnuté pre vozidlo, ktoré má po Mesiaci rozvážať od dvoch do štyroch astronautov. Bude to uzavretý vzduchotesný stroj. Naplánovaných je takmer desať tisíc kilometrov jazdy. Lunárny prach na povrchu satelitu Zeme je veľmi jemný a drsný. Preto sú „pneumatiky“ pre koleso tkané z hrubých tyčí. Tie sú vyrobené z materiálu podobného „oceľovej vlne“. Vo vnútri sú kovové popruhy, ktoré dávajú pohybu pružnosť. Čo pomáha udržať váhu vozidla.

Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) naplánovala odoslanie vozidla na Mesiac na rok 2029. Na zostrojení vozidla sa podieľa spoločnosť Toyota. Samotné výnimočné kolesá dodá firma Bridgestone, ktorá je známym výrobcom automobilových pneumatík.

VIDEO: Meteor s modrým odtieňom rozžiaril nočnú oblohu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info