fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO ŠPORT

Volko po halovej sezóne už v top 30 svetového rebríčka a bližšie k účasti na OH 2020

TASR

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko sa vďaka svojim výsledkom v prestížnom seriáli World Athletics Indoor Tour, v ktorom dosiahol jedno víťazstvo, štyri tretie miesta, trikrát vyrovnal (6,57) a raz zlepšil slovenský rekord (6,55), výrazne priblížil k účasti na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Ako informuje web atletika.sk, Volko si vylepšil umiestnenie vo svetovom rebríčku na 100 m, do ktorého sa počítajú aj výsledky z halových šesťdesiatok. Posunul sa na 28. miesto, pričom na hrách bude štartovať 56 stovkárov.

Momentálne sú na pozíciách zaručujúcich účasť ôsmi slovenskí atléti. „Ak by sa rebríčky uzatvárali teraz na konci halovej sezóny, vďaka postaveniu v nich by sa na OH kvalifikovali šiesti muži – šprintér Ján Volko, trojskokan Tomáš Veszelka, kladivár Marcel Lomnický, chodci Miroslav Úradník na 20 km, Michal Morvay a Dominik Černý na 50 km – a tiež dve ženy – osemstovkárka Gabriela Gajanová a kladivárka Martina Hrašnová,“ povedal pre šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš pre oficiálny web zväzu.

Šancu prebojovať sa do Tokia majú aj ďalší Slováci. „Nádejné pozície majú aj prekážkarky Stanislava Škvarková a Daniela Ledecká, pričom v rebríčku nie sú chodci Matej Tóth a Mária Katerika Czaková, ktorí by nemali mať problém kvalifikovať sa na OH buď splnením limitu, alebo z rebríčka po dosiahnutí potrebného počtu štartov,“ dodal Pupiš.

Šport: Molčan sa rozlúčil s challengerovým turnajom vo francúzskom Pau v osemfinále, Koronavírus ovplyvní aj európske hokejové súťaže

Do boja o Tokio môžu podľa šétrénera zasiahnuť napríklad aj výškar Matúš Bubeník, prekážkar na 400 m Martin Kučera, maratónec Tibor Sahajda, štvorstovkárka/osemstovkárka Iveta Putalová, sedembojárka Lucia Vadlejch, prípadne aj štvorstovkárka Alexandra Bezeková a kladivárka Veronika Kaňuchová, možno aj niektorá zo štafiet na 4 x 400 m.

Na OH sa môžu atléti kvalifikovať buď splnením limitov, alebo vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku. K limitárom sa v jednotlivých disciplínach budú dopĺňať ďalší bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku do stanoveného počtu štartujúcich.

Limity sa plnia od 1. 5. 2019 do 29. 6. 2020, v behu na 10 000 m, chôdzi na 20 km a vo viacbojoch je termín od 1. 1. 2019 do 29. 6. 2020, v maratóne a chôdzi na 50 km od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2020. V štafetách (4 x 100 m, 4 x 400 m, 4 x 400 m mix) sa na OH kvalifikuje automaticky osmička najlepších z MS 2019 v Dauhe a ďalších osem na základe postavenia vo svetových tabuľkách k 29. 6. 2020.

Halák vychytal víťazstvo proti Sekerovi, Tatar vyrovnal svoje kariérne maximum

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info